reklama

ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nynější postup města navazuje na pilotní projekt Chytrý svoz odpadu, při kterém bylo rozmístěno 420 senzorů převážně do podzemních kontejnerů na tříděný odpad. Na projektu město spolupracuje se svou firmou Operátor ICT (OICT).

"Pomocí instalovaných senzorů chce město sledovat reálnou naplněnost sběrných nádob před svozem a optimalizovat své výdaje spojené se zajištěním této služby. Z finančního hlediska jde tedy o investici, jejímž účelem je snižovat provozní náklady města. Největší potenciál možných úspor je předpokládán především u svozu kontejnerů na sklo, nápojové kartony a kovové obaly," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Kromě finanční úspory si město od nového systému slibuje zlepšení životního prostředí. "Díky chytrému svozu odpadu bude možné operativně upravovat četnost svozu, a to jak v případě přeplňování sběrných nádob, tak i v případě, že nastavená frekvence svozu bude u sledovaných nádob naddimenzovaná," uvedl místopředseda představenstva OICT Matěj Šandor.

Městská firma Pražské služby (PSAS) loni svezla 257.754 tun směsného odpadu, což je o zhruba procento meziročně více. Na 59.592 tun meziročně mírně kleslo množství svezeného tříděného odpadu. Svoz odpadu zajišťují PSAS a několik dalších soukromých firem.

reklama