reklama

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno celkem 62.273 případů covidu-19, přes 56.000 nakažených se mezitím uzdravilo. Aktuálně se s nákazou potýká 5261 Pražanů. Dosud zemřelo 839 nakažených z hlavního města. Za pátek eviduje ministerstvo zatím šest úmrtí, údaje o množství zemřelých za jednotlivé dny však úřad většinou zpětně navyšuje.

Navzdory zrychlení nárůstu počtu nakažených patří Praha stále k regionům, kde se covid-19 šíří nejméně. Za posledních sedm dní v hlavním městě přibylo zhruba 163 nakažených na každých 100.000 obyvatel. Největší nárůst v Česku za uplynulý týden byl zaznamenán na Havlíčkobrodsku, a to 524 případů covidu-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Hlavní město má i nejnižší rizikové skóre v systému PES, žádný jiný kraj ho nemá pod hranicí 50. Index rizika ve městě ale v posledních dnech roste. V pátek se zvýšil ze čtvrtečních 43 na 49 bodů, zatímco ještě ve sobotu byl 38 bodech ze sta a poté několik následujících dnů 42. V celém Česku se index rizika, podle kterého se řídí zavádění opatření proti šíření covidu-19, k dnešku zvýšil o dva body na 59.

Celá republika na základě rozhodnutí vlády funguje od čtvrtka podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou obchody, restaurace či provozovny služeb a uvolnily se další restrikce. V některých regionech je ale situace dál riziková. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek nevyloučil, že v případě zhoršení situace a zvyšování skóre PES se restrikce mohou znovu zpřísnit.

reklama