reklama

Pořadatelem demonstrace je iniciativa Ne naším jménem!. Účastníci se chystali uctít památku všech obětí. Zároveň chtěli vystoupit proti dehumanizaci a degradaci Palestinců a veškerým projevům nenávisti.

"Jsme přesvědčení, že kolektivní trestání Palestinců v Gaze není cestou ven ze spirály strašlivého násilí. Cílem by dnes mělo být uzavření oboustranného příměří, okamžité propuštění zajatců a následné otevření cesty ke spravedlivému uspořádání mezi oběma národy, kdy všichni lidé žijící na území Palestiny-Izraele dosáhnou svobody, rovnosti, důstojnosti a nezadatelných lidských práv," uvedli organizátoři.

Na Václavském náměstí se během nedělního odpoledne objevila také skupina podporovatelů Izraele. Podle očitých svědků se mezi ně zařadila také ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Izraelská armáda v sobotním prohlášení potvrdila, že jednotky se připravují na pozemní operace většího rozsahu. Invaze do Pásma Gazy se očekává od chvíle, kdy Tel Aviv v pátek vyzval jeho obyvatele, aby opustili severní oblast a přesunuli se na jih k hranici s Egyptem.

"IDF se připravuje na ofenzivu s pomocí stovek tisíc rezervistů," uvedla armáda v prohlášení, které citovala BBC. Izraelci zatím neposkytli žádný časový harmonogram, podle vyjádření se do akce zapojí také letectvo a námořnictvo. Nezbytné vybavení už se podle armády nachází na svých místech a vojáci jsou strategicky rozmístěni po celé zemi.