Palestina

Palestina

Palestina míří k rozpadu. Vznikne druhá Gaza, varují Norové

Svět

Palestinská samospráva by se mohla v nadcházejících měsících rozpadnout, uvedl v pondělí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Důvodem je údajně nedostatek finančních prostředků, pokračující násilí a skutečnost, že půl milionu Palestinců nesmí pracovat v Izraeli, uvedl server CNN.

Izrael, ilustrační foto

Izrael varuje země před uznáním palestinského státu

Svět

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odmítá americké návrhy na vznik samostatné Palestiny

Svět

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu si trvá na svém v otázce vzniku samostatného palestinského státu. Netanjahu v sobotu reagoval na vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který vyjádřil názor, že palestinský stát může vzniknout i za současné izraelské vládní garnitury.

Joe Biden, prezident USA

Biden provokuje Netanjahua myšlenkou o vzniku palestinského státu

Svět

Palestinský stát může vzniknout i ve chvíli, kdy je izraelským premiérem Benjamin Netanjahu, řekl Joe Biden v pátek novinářům. Podle amerického prezidenta to není nemožné. Netanjahu v posledních dnech myšlenku vzniku samostatného palestinského státu odmítl.

Izrael, ilustrační foto

Svět

Válka v Izraeli: Armáda pokračuje v útocích na Gazu, obětí přibývá

Izraelská armáda pokračovala v noci na dnešek v odvetných leteckých útocích na Pásmo Gazy, zaměřujíc se na více než 200 cílů spojených s palestinskými organizacemi, včetně Hamásu a Islámského džihádu, uvedl The Times of Israel na základě prohlášení Izraelských obranných sil (IDF). Palestinské úřady uvádějí, že při těchto útocích přišlo o život nejméně 49 Palestinců.

Ilustrační fotografie.

V Praze se demonstrovalo, přišli příznivci Palestiny i Izraele

Domov

Na Václavském náměstí v Praze se v neděli večer sešly desítky lidí na demonstraci za ukončení násilí v Palestině a Izraeli. Na akci, která začala v 16 hodin, dohlížejí policisté i úředníci pražského magistrátu. Dorazila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Ilustrační fotografie.

Den hněvu Arabů a Muslimů: Protestovalo se na podporu Palestinců

Svět

Tisíce protestujících v pátek vyrazily do ulic hlavních měst států Středního Východu, aby podpořily Palestince v jejich boji s Izraelem, který pokračuje v odvetných úderech proti Pásmu Gazy po překvapivém sobotním teroristickém útoku radikálů z hnutí Hamás.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Izraelské letecké údery proti Hamásu pokračují, krize v Gaze pokračuje

Svět

Humanitární krize v Gaze se prohlubuje. Izraelská letadla i dnes pokračovala v bombardování hustě obydlené enklávy v reakci na brutální teroristické útoky Hamásu. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo od soboty při izraelských náletech na Gazu zabito nejméně 1354 lidí. Izrael oznámil, že při víkendových útocích Hamásu zahynulo nejméně 1200 lidí. Hamás podle izraelských úřadů také drží v Gaze jako rukojmí až 150 lidí.

Izraelská armáda se chystá k útoku

Svět

Izrael se chystá na největší operaci v dějinách konfliktu, píše BBC

Spekulace o invazi izraelské armády do Gazy sílí. O možnosti pozemního úderu se hovoří od sobotního útoku Hamásu a podle mnohých se očekává, že vypukne každým dnem. Ačkoliv se zdálo, že se vláda k tomuto kroku zdráhá kvůli zhruba 150 rukojmím, které radikálové zajali, podle serveru BBC přípravy na ni probíhají.

Izraelská armáda

Izrael vyhlásil Hamásu válku, protiútok pokračuje, počet mrtvých roste

Svět

Druhý den trvající válka mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás pokračuje v eskalaci násilí a stoupajících počtech obětí. V sobotu byl palestinským militanty z Pásma Gazy podniknut rozsáhlý raketový útok na Izrael, což vyvolalo odpověď izraelských obranných sil. Konflikt se dále zhoršuje a izraelská vláda oficiálně vyhlásila válečný stav.

Palestina

Hamás: Co je zač hnutí, které napadlo Izrael?

Svět

Hnutí Hamás, zkráceně Hamas, je palestinská islámská politická a vojenská organizace, která hraje klíčovou roli v palestinském konfliktu s Izraelem. Tato organizace má složitou historii a politickou agendu a je jedním z klíčových hráčů na Středním východě.

Izraelská armáda se chystá k útoku

Svět

Palestinská komanda zaútočila na Izrael, stát se brání operací Železné meče

Izraelská armáda spustila operaci Železné meče a zahájila nálety na Pásmo Gazy jako reakci na dnešní rozsáhlý útok palestinských radikálů. Ministr obrany Joav Gallant rovněž schválil povolání armádních rezervistů. Podle serveru The Times of Israel, si útok palestinských komand na izraelské město Sderot vyžádal oběti a země se ocitla ve válce.

Benjamin Netanjahu

Netanjahu nemá zájem o mír, jednat s ním ale budu, uvedl palestinský vůdce

Svět

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás uvedl, že bude muset jednat s Benjaminem Netanjahuem, ačkoli se domnívá, že Netanjahu nemá zájem o mírový proces. Netanjahuova pravicová strana Likud vyhrála nedávné izraelské volby a izraelský prezident Jicchak Herzog v neděli pověřil expremiéra Netanjahua sestavením nové vlády. Informovala o tom agentura Reuters.

Izrael, Jeruzalém

Izrael podle komise OSN porušuje mezinárodní zákon okupací a anexí území

Svět

Izraelský premiér Jair Lapid se dnes ostře ohradil proti čtvrteční zprávě mezinárodní komise OSN zřízené loni po bojích mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Komise obvinila Izrael z porušování mezinárodního práva, vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby ukončila izraelskou okupaci palestinských území, a jednotlivé členské státy OSN, aby začaly stíhat izraelské představitele.

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy