Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

RB OSN bude hlasovat o plné členství Palestiny v OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) bude ve čtvrtek hlasovat o požadavku Palestinců o plné členství OSN. Pro agenturu AFP to potvrdilo několik nejmenovaných zdrojů z prostředí diplomacie.

Palestinci začátkem dubna během izraelské ofenzívy v Pásmu Gazy znovu oživili svou žádost o přijetí za člena RB OSN, kterou poprvé podali v roce 2011.

Ke schválení žádosti stačí získání prosté většiny v 15členné RB OSN pro přijímání nových členů. Spojené státy však je s jejich členstvím opakovaně vyjádřily nesouhlas, píše AFP.

Každá žádost o členství v OSN musí nejprve projít hlasováním v Radě bezpečnosti, kde má právo veta pět zemí – USA, Rusko, Čína, Spojené království a Francie. Po případném schválení ji musí schválit i Valné shromáždění OSN.

Palestinci mají v OSN od roku 2012 statut pozorovatele a usilují o získání plného členství, což by znamenalo uznání palestinské státnosti.

RB OSN je jedním ze šesti hlavních orgánů Organizace spojených národů (OSN). Jejím hlavním úkolem je zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. Rada bezpečnosti se skládá ze 15 členů, z nichž pět stálých členů má právo veta. Tito stálí členové jsou USA, Rusko, Čína, Francie a Spojené království.

Ostatních deset členů jsou nestálí členové, kteří jsou voleni na dvouleté období Valným shromážděním OSN. Hlasovací proces zajišťuje rovnováhu mezi různými regiony světa.

Rada bezpečnosti má široké pravomoci, včetně schvalování mezinárodních závazků, ukládání sankcí, ustanovování mírových misí a rozhodování o použití ozbrojené síly ke zvládnutí mezinárodních konfliktů.

Každý člen Rady bezpečnosti má právo na jedno hlasování, a rozhodnutí jsou přijímána většinou devíti hlasů, včetně všech pěti stálých členů, pokud se týkají důležitých otázek, jako jsou rozhodnutí o ukládání sankcí nebo použití ozbrojené síly. Právo veta umožňuje stálým členům Rady bezpečnosti zablokovat jakékoliv rozhodnutí, které nesouhlasí s jejich zájmy. 

Témata:  OSN Palestina

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy