reklama

Svědkové v pátek ráno hlásili střelbu a letecké útoky z Chán Júnisu, kde se mají skrývat členové teroristického hnutí Hamás, uvedla France24. Intenzivnímu ostřelování měla čelit oblast kolem nemocnice al-Amal. Podle radikálů z hnutí Hamás zemřelo během noci 77 lidí.

"Vojáci eliminovali desítky teroristů v boji zblízka a za pomoci tankové palby a letecké podpory," uvedla izraelská armáda o pokračování bojů v Gaze.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken ve středu nastínil na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu cestu k palestinskému státu. Podle Washingtonu jde o nevyhnutelný krok pro zajištění bezpečnosti Izraele.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale jeho vznik ve čtvrtek odmítl. "Izrael musí mít bezpečnostní kontrolu nad celým územím západně od řeky Jordán. Je to nevyhnutelná podmínka, která je v rozporu s myšlenkou palestinské suverenity," řekl .

Mluvčí palestinského politika Mahmúda Abbáse na Netanjahuovo vyjádření reagoval slovy, že bez nezávislé Palestiny nebude region bezpečnou a stabilní oblastí.

Netanjahu ve čtvrtek na tiskové konferenci zopakoval, že ho neuspokojí nic jiného než úplné vítězství, pod kterým si představuje odstranění teroristických vůdců, zničení vojenských kapacit Hamásu, návrat rukojmích a demilitarizaci Pásma Gazy.