Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy)

Situace v Gaze po izraelských náletech

Raketa z Pásma Gazy zasáhla izraelský Aškelon

Svět

Tři osoby utrpěly zranění v noci na neděli při raketovém útoku z Pásma Gazy na město Aškelon na jihu Izraele. Terčem útoku byl v sobotu také hraniční přechod Kerem Šalom, informuje TASR podle agentury DPA.

Palestina

Svět

Počet mrtvých v Pásmu Gaz překročil 34 tisíc

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Ilustrační fotografie.

Izraelci chtějí zlepšit humanitární pomoc pro Gazu

Svět

Izrael se pokusí "zaplavit" Pásmo Gazy humanitární pomocí, která bude do této palestinské enklávy přicházet z více směrů a různými způsoby. Uvedla to dnes izraelská armáda prostřednictvím svého mluvčího Daniela Hagariho.

Joe Biden

Biden si přeje brzký začátek příměří v Pásmu Gazy

Svět

Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout příměří. Prohlásil to v pondělí během návštěvy New Yorku s tím, že Izrael by byl ochoten zastavit vojenské operace v Pásmu Gazy během nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadán, pokud bude dosaženo dohody o propuštění části rukojmí zadržovaných tamními militanty.

Ilustrační fotografie.

Hamás se zabývá návrhem příměří. Co za něj chce Izrael?

Svět

Hnutí Hamás zkoumá návrh na příměří s cílem ukončit válku v Pásmu Gazy. Vůdce politického výboru Hamásu Ismáíl Haníja potvrdil, že obdržel návrh příměří po setkání amerických, izraelských, katarských a egyptských představitelů v Paříži minulý víkend.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás tvrdí, že v Pásmu Gazy už přišlo o život 25 tisíc lidí

Svět

Od začátku října, kdy vypukla válka mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás v Pásmu Gazy, přišlo o život nejméně 25 105 lidí, jak uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané Hamásem. Podle téhož prohlášení bylo během této doby zraněno 62 681 lidí.

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu

NYT: Izraelská armáda nebyla na říjnový útok Hamásu připravena

Svět

Izraelská armáda byla ve chvíli říjnového útoku teroristů z hnutí Hamás zcela nepřipravená. Chyběly jasné rozkazy od velení, vojáci se dorozumívali s pomocí aplikací WhatsApp či Telegram, vyplývá ze zjištění amerického deníku New York Times. Posily podle listu až na místě zjišťovaly, jaký chaos v řadách ozbrojených sil zavládl.

Situace v Gaze po izraelských náletech

Izraelci analyzují selhání, která vedla ke smrti trojice rukojmích

Svět

Izraelská armáda vyšetřuje tragický omyl z poloviny prosince, kdy vojáci v Gaze zabili trojici rukojmích. Podle dosavadních zjištění volali rukojmí pět dní před smrti o pomoc, když armáda prohledávala budovu. Neprošla ji ale celou, obávala se výbušnin a lsti teroristů z palestinského hnutí Hamás.

Gaza po náletech, ilustrační fotografie.

Izrael by nemusel zabít vůdce Hamásu v Gaze, tvrdí televize

Svět

Izrael uvažuje o tom, že nezabije vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Jahjá Sinvár a Muhammad Díf by mohli být vyhoštěni, napsal web Times of Israel na základě informací izraelské veřejnoprávní televize Kan. K vyhoštění by mohlo dojít výměnou za propuštění všech rukojmích, jichž se Hamás zmocnil.

Palestina

Svět

Izraelská invaze do Gazy navzdory obětem pokračuje. Padlo 14 vojáků

Izraelská armáda vyzvala některé obyvatele centrální části Pásma Gazy, aby se evakuovali na jih palestinské enklávy. Podle izraelských médií jde o nejnovější signál, že rozsah pozemní operace se dále rozšiřuje. Invazní síly zároveň během uplynulých dvou dní přišly o 14 padlých vojáků.

Ilustrační fotografie.

Svět

Izrael chce zaplavit tunely pod Gazou vodou z moře

Izrael má na severu Pásma Gazy připravenou soustavu velkých čerpadel, pomocí kterých by mohl zaplavit mořskou vodou rozsáhlou síť podzemních tunelů využívaných militantním hnutím Hamás. Zatím však není jasné, zda Izrael k tomu skutečně přistoupí. Uvedl to server Wall Street Journal.

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy