reklama

O průběhu vyšetřování informoval izraelský deník Haarec. Rukojmí vyšli 15. prosince z budovy s rukama nad hlavou a improvizovanou bílou vlajkou, přesto jeden z vojáků začal střílet. Během šetření uvedl, že situaci nedokázal správně vyhodnotit.

Jeden z trojice mužů zvládl utéct, přičemž velitel jednotky okamžitě nařídil zastavení palby. Vojáci následujících patnáct minut přesvědčovali muže, aby vyšel ven. Dva vojáci ovšem rozkaz přes hluk z tanku neslyšeli a rukojmího posléze zastřelili.

Vyšetřování také odhalilo, že již 10. prosince narazili vojáci nedaleko budovy na hebrejsky psaný vzkaz "Zachraňte nás". Obávali se však, že jde o lest, přičemž ani neinformovali velitele jednotky zodpovědné za záchranu rukojmích. Den před tragickým omylem pak dron zachytil další vzkazy na jedné z budov v okolí.

Izraelská armáda v den incidentu uvedla, že během boje v jedné ze čtvrtí města Gaza příslušníci mylně identifikovali tři izraelské rukojmí jako hrozbu, vystřelili na ně a usmrtili je. Dva ze zastřelených izraelských občanů byli identifikováni jako Yotam Haim, který byl unesen z kibucu Kfar Aza, a Samer Talalka, jehož se teroristé zmocnili v kibucu Nir Am.

Izraelská armáda ihned začala vyšetřování incidentu, přičemž zdůraznila, že k němu došlo v aktivní bojové zóně, kde v předchozích dnech probíhaly střety s teroristy z Hamásu. "IDF vyjadřuje hluboké výčitky ohledně tragického incidentu a rodinám upřímnou soustrast. Naší národní misí zůstává nalezení všech rukojmích a jejich návrat domů," dodala armáda.