reklama

Arabský mluvčí izraelské armády zveřejnil mapu zóny v centrální části Pásma, kterou mají obyvatelé opustit. Izraelský ministr obrany Yoav Gallant zároveň opět pohrozil Jahjá Sinvárovi, když prohlásil, že "lídr Hamásu se brzy setká s kulkami z našich zbraní".

Invazní síly podle Gallanty postupují v plnění stanovených cílů na severu Gazy, zatímco pokračují operace v oblasti města Chán Júnis a na jihu enklávy. Rozšíření invaze naznačil slovy, že armáda bude výhledově operovat i na dalších místech.

Izraelští vojáci ovšem zaznamenali další ztráty na životech. IDF v neděli informovala o dalších devíti mrtvých vojácích, počet padlých během probíhajícího víkendu tak stoupl na 14. Od začátku pozemní operace přišlo o život 153 příslušníků ozbrojených sil.

Pět vojáků a zdravotník zemřeli poté, co jejich obrněné vozidlo zasáhla na jihu Pásma Gazy naváděná protitanková střela. Další čtyři vojáci nepřežili dva na sobě nezávislé výbuchy bomb.

Izrael vede válku v Pásmu Gazy s hnutím Hamás přes dva měsíce. Teroristé v sobotu 7. října vpadli na izraelské území a zavraždili přibližně 1200 lidí, především civilistů. Zmocnili se také více než dvou stovek rukojmích.