Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael představil plán na evakuaci lidí z Rafáhu. Názor Američanů se nezměnil

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael v tomto týdnu seznámil představitele americké vlády s plánem na evakuaci civilistů z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura AP s odvoláním na své zdroje. Tel Aviv zatím navzdory naléhání partnerů pokračuje v přípravách další ofenzivy. 

Izrael tvrdí, že Rafáh představuje poslední baštu radikálů z palestinského teroristického hnutí Hamás, které chce zničit v odvetě za říjnový útok na izraelské území. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně řekl, že vojenská operace proběhne navzdory varováním západních partnerů, kteří se obávají civilních obětí a dalšího zhoršení humanitární krize v oblasti. 

Podle zdrojů obeznámených s rozhovory se po představení plánu nijak nezměnil postoj americké vlády, podle které postup vojáků do Rafáhu ohrozí příliš mnoho nevinných Palestinců. 

Bidenova vláda varovala Izrael před možnými důsledky, pokud operaci provede bez plánu ochrany civilistů. "Bez takového plánu nemůžeme podpořit velkou vojenskou operaci v Rafáhu, protože škody, které by způsobila, by byly nad rámec toho, co je přijatelné," řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek. 

Do Rafáhu se během předchozích bojů uchýlilo asi půldruhého milionu Palestinců z dalších částí Pásma Gazy. Město navíc představuje klíčový uzel pro dopravu humanitární pomoci do palestinské enklávy na pobřeží Středozemního moře. 

Američtí představitelé, které citovala agentura AP, dodali, že plán evakuace zatím nemá konečnou podobu. Obě strany se dohodly na dalších rozhovorech k celé věci. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda Izrael USA Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy)

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy