reklama

Podle zjištění NYT vydalo velení izraelské armády až více než hodinu po vpádu teroristů na izraelské území první rozkazy a rozhodlo o přesunu dalších sil na jih. Ani po několika hodinách velitelé dostatečně nechápali rozsah útoku hnutí Hamás. Deník konstatoval, že armáda byla dezorientovaná, špatně organizovaná, neefektivní a zpomalená.

Mimo jiné tak došlo k situacím, kdy sami nasazení vojáci bojovali o holý život. Důstojníci sdělili americkému listu, že armádě chyběla jakákoliv příprava či plán pro případ podobného útoku. "Armáda se nepřipravuje na věci, které považuje za nemožné," komentoval to Jaakov Amidror, bývalý poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

NY Times připomněly, že situaci ovlivnil i špatný úsudek tajných služeb, které dospěly k závěru, že Hamás není podobného útoku schopen. Došlo tak dokonce k omezení odposlechů radiové komunikace mezi radikály s tím, že jde o ztrátu času.

Ignorována byla i upozornění ze strany civilní obrany kibuců v pohraničí u Pásma Gazy. Její příslušníci opakovaně apelovali na lepší trénink i výbavu. Náležitě připraveni na mobilizaci a rychlé nasazení nebyli podle deníku ani rezervisté. Tel Aviv předpokládal, že v případě jejich zapojení do jakéhokoliv konfliktu bude dostatek času na přípravu.

NYT také napsaly, že velitelé situaci v úvodu konfliktu špatně vyhodnotili, takže vojáci v prvních vlnách byli nedostatečně ozbrojeni. S pistolemi a útočnými puškami čelili kulometům, raketometům či minám. Navíc se ukázalo, že teroristé pronikli na izraelské území na násobně více místech, než se zprvu předpokládalo.

Izrael vede válku v Pásmu Gazy s hnutím Hamás přes dva měsíce. Teroristé v sobotu 7. října vpadli na izraelské území a zavraždili přibližně 1200 lidí, především civilistů. Zmocnili se také více než dvou stovek rukojmích.