reklama

Izraelská nabídka, která byla údajně přednesena prostřednictvím egyptského a katarského zprostředkovatele, má za cíl dosáhnout propuštění všech 136 rukojmích, kteří jsou stále zadržováni Hamásem v Pásmu Gazy od jejich vpádu na jih Izraele dne 7. října.

Tato nabídka, schválená izraelským válečným kabinetem před deseti dny, by vyústila ve dvouměsíční příměří, během něhož by se izraelská armáda stáhla z osídlených oblastí v Pásmu Gazy.

Axios zdůrazňuje, že tato nabídka nepředstavuje konec konfliktu, ale pouze dočasné stažení izraelských vojenských sil a možný návrat Palestinců na sever, kteří byli evakuováni během příměří na pokyn izraelské vlády.

Přestože izraelská vláda dosáhla při předchozím příměří propuštění 105 rukojmích zadržovaných v Izraeli a výměnou osvobodila 240 palestinských vězňů, od té doby projevila malou ochotu poskytnout další ústupky za další propuštění rukojmí.

Nabídka příměří byla předmětem kritiky u izraelské veřejnosti, když tisíce lidí na různých místech Izraele minulý víkend vyjádřily nespokojenost s vládním přístupem k osvobození zajatců.

Podle Axios nabídka nezahrnuje ukončení konfliktu, ačkoliv Hamás předtím spojoval jakékoli nové propuštění rukojmí s definitivním ukončením války. Egyptští a katarští zprostředkovatelé pracují na třístupňovém plánu, který má regulovat proces propuštění rukojmí a zastavení bojů.