reklama

Podle několika nejmenovaných zdrojů televize by Sinvár a Díf dostali jistou imunitu a byli by vyhoštěni do Kataru či jiné země. Konkrétní návrh sice neexistuje, ale o možnosti údajně již jednalo izraelské politické i vojenské vedení.

Jeden ze zdrojů ovšem vysvětlil, že takové řešení by nesmělo negativně ovlivnit hlavní cíl izraelské operace v Gaze, jímž je zničení vojenských kapacit hnutí Hamás. Další zdroj je přesvědčen, že deportace obou mužů není v rozporu s izraelskými cíli.

Izraelská armáda v závěru minulého týdne vyzvala některé obyvatele centrální části Pásma Gazy, aby se evakuovali na jih palestinské enklávy. Podle izraelských médií jde o nejnovější signál, že rozsah pozemní operace se dále rozšiřuje.

Arabský mluvčí izraelské armády zveřejnil mapu zóny v centrální části Pásma, kterou mají obyvatelé opustit. Izraelský ministr obrany Yoav Gallant zároveň opět pohrozil Jahjá Sinvárovi, když prohlásil, že "lídr Hamásu se brzy setká s kulkami z našich zbraní".

Invazní síly podle Gallanta postupují v plnění stanovených cílů na severu Gazy, zatímco pokračují operace v oblasti města Chán Júnis a na jihu enklávy. Rozšíření invaze naznačil slovy, že armáda bude výhledově operovat i na dalších místech.

Izrael vede válku v Pásmu Gazy s hnutím Hamás přes dva měsíce. Teroristé v sobotu 7. října vpadli na izraelské území a zavraždili přibližně 1200 lidí, především civilistů. Zmocnili se také více než dvou stovek rukojmích.