Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael pokračuje s přípravami ofenzivy do Rafáhu. Už staví stany pro civilisty

Izraelská armáda
Izraelská armáda
Foto: Israel Defence Forces

Izrael se podle tamních médií brzy chystá provést ofenzivu do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde je podle armády poslední bašta palestinského teroristického hnutí Hamás. Tel Aviv už zahájil přípravy na evakuaci civilistů. 

Podle deníku Hajom bude ofenziva zahájena velmi brzy poté, co byla několik týdnů odkládána kvůli sporům se Spojenými státy americkými. Netanjahuova vláda se definitivně rozhodla pro další vojenský postup po selhání posledních jednání o příměří. 

Izraelská média upozornila, že na sociálních sítích se objevily snímky zachycující stavbu stanového městečka pro Palestince. Agentura Reuters informovala, že izraelské úřady koupily 40 tisíc stanů pro deset až dvanáct osob. Stavba tábora začala v Chán Júnisu, potvrzují to i satelitní snímky společnosti Maxar. Tel Aviv ji oficiálně nijak nekomentuje.

Zdroje z vlády ale hovoří o tom, že válečný kabinet schválí evakuaci civilistů z Rafáhu během následujících dvou týdnů. Trvat by pak měla asi měsíc. V Rafáhu se podle dostupných informací nachází přes milion Palestinců. 

Izraelci tvrdí, že ve městě se skrývají čtyři bojové prapory Hamásu o nejméně tisícovce ozbrojenců. Proto je podle armády nutná vojenská operace, aby bylo dosaženo vítězství ve válce, zničení teroristického hnutí a osvobození zbývajících rukojmích. 

Izraelská vojska ve středu sdělila, že v Pásmu Gazy nasadila dvě záložní brigády, které se mají zapojit do obranných a taktických misí, informovala AP. Bližší informace o misích nejsou známé. Členové obou jednotek se seznámili s ponaučeními, která plynou z dosavadního vývoje bojů. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Izraelská armáda Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) HAMÁS

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy