Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás se zabývá návrhem příměří. Co za něj chce Izrael?

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: unmultimedia.org

Hnutí Hamás zkoumá návrh na příměří s cílem ukončit válku v Pásmu Gazy. Vůdce politického výboru Hamásu Ismáíl Haníja potvrdil, že obdržel návrh příměří po setkání amerických, izraelských, katarských a egyptských představitelů v Paříži minulý víkend.

Haníja zdůraznil, že Hamás pečlivě studuje návrh a připravuje svou odpověď. Podle něj je prioritou Hamásu ukončení izraelské vojenské ofenzívy a dosažení úplného stažení izraelských jednotek z Pásma Gazy.

Podle dostupných informací na pařížském summitu souhlasil Izrael s postupným propouštěním rukojmích zadržovaných v pásmu Gazy Hamásem, s doprovodnými přestávkami v bojích a dodávkami humanitární pomoci.

Vyjednavači ze Spojených států, včetně ředitele CIA Billa Burnse, navrhli počáteční 30denní příměří, aby mohly být osvobozeny zbývající ženy, starší lidé a zranění držení Hamásem.

Následně by mělo následovat další třicetidenní příměří a propuštění izraelských vojáků a rukojmích výměnou za zvýšení humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, včetně propuštění Palestinců zadržovaných v izraelských věznicích.

Cílem této dohody je přerušení bojů na dostatečně dlouhou dobu, aby se mohl vyjednat trvalý mír. Hamás však podle zpráv již několikrát odmítl podobné návrhy během jednání v Dohá.

Podle informací serveru New York Times (NYT) by se mělo dvouměsíční přerušení konfliktu v Pásmu Gazy výměnit za propuštění více než 100 rukojmích, jež stále drží palestinští radikálové.

Prezident USA Joe Biden v pátek telefonoval s vůdci Egypta a Kataru, dvou zemí, které se podílejí na vyjednávání. Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burnes je zase vyslán na jednání v Paříži se zástupci Izraele, Egypta a Kataru.

Pokud bude dosaženo dostatečného pokroku, Bidenův blízkovýchodní poradce Brett McGurk by měl znovu navštívit Blízký východ a pomoci nalézt finální podobu dohody

I když by dvouměsíční přerušení konfliktu nebylo trvalým příměřím, které Hamás doposud požadoval jako podmínku propuštění všech rukojmích, američtí činitelé věří, že by Izrael po dvou měsících pravděpodobně nepokračoval v bojích stejným způsobem.

Toto příměří by poskytlo prostor pro další diplomatická jednání, která by mohla vést ke komplexnějšímu řešení konfliktu a uklidnění situace v celém regionu.

Rukojmí drží Hamás a další radikální skupiny od teroristického útoku na Izrael ze 7. října, během kterého bylo zabito přes 1100 lidí a zhruba 250 jich bylo uneseno. Nadále jsou drženi více než 130 rukojmích.

Částečného propuštění některých z nich se podařilo dosáhnout během týdenního příměří v listopadu. Izrael při masivní odvetě poničil velkou část Gazy, kde zahynulo přes 26 000 lidí.

Válka v Pásmu Gazy trvá 116 dní a vypukla po vpádu teroristických komand Hamásu a dalších palestinských ozbrojených formací do izraelských kibuců a vesnic. Konflikt si vyžádal tisíce obětí na životech na obou stranách, přičemž izraelská armáda obviňuje Hamás, že využívá civilisty jako lidské štíty.

Témata:  Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) Izraelská armáda Izrael HAMÁS

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy