Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás se zabývá návrhem příměří. Co za něj chce Izrael?

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: unmultimedia.org

Hnutí Hamás zkoumá návrh na příměří s cílem ukončit válku v Pásmu Gazy. Vůdce politického výboru Hamásu Ismáíl Haníja potvrdil, že obdržel návrh příměří po setkání amerických, izraelských, katarských a egyptských představitelů v Paříži minulý víkend.

Haníja zdůraznil, že Hamás pečlivě studuje návrh a připravuje svou odpověď. Podle něj je prioritou Hamásu ukončení izraelské vojenské ofenzívy a dosažení úplného stažení izraelských jednotek z Pásma Gazy.

Podle dostupných informací na pařížském summitu souhlasil Izrael s postupným propouštěním rukojmích zadržovaných v pásmu Gazy Hamásem, s doprovodnými přestávkami v bojích a dodávkami humanitární pomoci.

Vyjednavači ze Spojených států, včetně ředitele CIA Billa Burnse, navrhli počáteční 30denní příměří, aby mohly být osvobozeny zbývající ženy, starší lidé a zranění držení Hamásem.

Následně by mělo následovat další třicetidenní příměří a propuštění izraelských vojáků a rukojmích výměnou za zvýšení humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, včetně propuštění Palestinců zadržovaných v izraelských věznicích.

Cílem této dohody je přerušení bojů na dostatečně dlouhou dobu, aby se mohl vyjednat trvalý mír. Hamás však podle zpráv již několikrát odmítl podobné návrhy během jednání v Dohá.

Podle informací serveru New York Times (NYT) by se mělo dvouměsíční přerušení konfliktu v Pásmu Gazy výměnit za propuštění více než 100 rukojmích, jež stále drží palestinští radikálové.

Prezident USA Joe Biden v pátek telefonoval s vůdci Egypta a Kataru, dvou zemí, které se podílejí na vyjednávání. Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burnes je zase vyslán na jednání v Paříži se zástupci Izraele, Egypta a Kataru.

Pokud bude dosaženo dostatečného pokroku, Bidenův blízkovýchodní poradce Brett McGurk by měl znovu navštívit Blízký východ a pomoci nalézt finální podobu dohody

I když by dvouměsíční přerušení konfliktu nebylo trvalým příměřím, které Hamás doposud požadoval jako podmínku propuštění všech rukojmích, američtí činitelé věří, že by Izrael po dvou měsících pravděpodobně nepokračoval v bojích stejným způsobem.

Toto příměří by poskytlo prostor pro další diplomatická jednání, která by mohla vést ke komplexnějšímu řešení konfliktu a uklidnění situace v celém regionu.

Rukojmí drží Hamás a další radikální skupiny od teroristického útoku na Izrael ze 7. října, během kterého bylo zabito přes 1100 lidí a zhruba 250 jich bylo uneseno. Nadále jsou drženi více než 130 rukojmích.

Částečného propuštění některých z nich se podařilo dosáhnout během týdenního příměří v listopadu. Izrael při masivní odvetě poničil velkou část Gazy, kde zahynulo přes 26 000 lidí.

Válka v Pásmu Gazy trvá 116 dní a vypukla po vpádu teroristických komand Hamásu a dalších palestinských ozbrojených formací do izraelských kibuců a vesnic. Konflikt si vyžádal tisíce obětí na životech na obou stranách, přičemž izraelská armáda obviňuje Hamás, že využívá civilisty jako lidské štíty.

Témata:  Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) Izraelská armáda Izrael HAMÁS

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.