Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden si přeje brzký začátek příměří v Pásmu Gazy

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden doufá, že od začátku příštího týdne by v Pásmu Gazy mohlo zavládnout příměří. Prohlásil to v pondělí během návštěvy New Yorku s tím, že Izrael by byl ochoten zastavit vojenské operace v Pásmu Gazy během nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadán, pokud bude dosaženo dohody o propuštění části rukojmí zadržovaných tamními militanty.

"Můj poradce pro národní bezpečnost mi říká, že jsme blízko, jsme blízko, ale ještě jsme neskončili. Doufám, že do nejbližšího pondělí budeme mít příměří," odpověděl Biden na otázku, kdy by mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás mohlo nastat příměří.

Navzdory novým návrhům týkajícím se sporných otázek "Izrael nezaujal žádný konkrétní postoj k podmínkám příměří a stažení (vojsk) z Pásma Gazy," uvedl pro AFP nejmenovaný zdroj z prostředí Hamásu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl stažení izraelské armády jako "blouznění" a prohlásil, že jakékoli příměří způsobí pouze oddálení vojenského útoku na město Rafah ležící na jihu Pásma Gazy.

Vyjednavači USA, Egypta a Kataru pracují na rámcové dohodě, na jejímž základě by hnutí Hamás propustilo část z desítek rukojmí výměnou za propuštění palestinských vězňů a zastavení bojů na šest týdnů. Během tohoto období by pokračovala jednání o dalším propouštění.

Izrael zatím na Bidenovo vyjádření nereagoval. Prezident USA o záležitosti hovořil v rozhovoru pro pořad televize NBC zveřejněném v noci na úterý.

Začátek ramadánu kolem 10. března je vnímán jako neoficiální lhůta pro dohodu o příměří.

Témata:  Joe Biden Gaza (palestinské město v Pásmu Gazy) Izraelská armáda

Aktuálně se děje

11. dubna 2024 21:47

Slovensko chce Ukrajině pomoci s cestou do EU, tvrdí Fico

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy