reklama

Hamás varoval, že jakákoliv izraelská vojenská operace v Rafahu na jihu Pásma Gazy může vést k desítkám tisíc mrtvých či zraněných, upozornila France24. Hnutí v prohlášení upozornilo na možné katastrofické důsledky vstupu vojáků do města, kam uprchlo více než milion civilistů.

Úřady podřízené teroristům v sobotu uvedly, že během izraelské operace v Gaze zemřelo více než 28 tisíc lidí. Dalších 67 tisíc osob utrpělo zranění. Údaje ovšem není možné věrohodně ověřit.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek nařídil armádě, aby před předpokládanou pozemní invazí vypracovala plán na evakuaci města Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedl server Times of Israel.

Netanjahu přikázal vojákům další postup ve středu, kdy zároveň odmítl požadavky palestinského teroristického hnutí Hamás, kterými podmínilo souhlas s dohodou o příměří a propuštění rukojmích.

"Pokud se podřídíme pomateným požadavkům Hamásu, které jsme teď slyšeli, nejenže nedojde k osvobození rukojmích, ale vyvolá to další masakr," řekl izraelský premiér. Pouze Izrael podle něj dokáže Palestincům zajistit bezpečnost dlouhodobě.

"Dali jsme izraelské armádě pokyn, aby se připravila na operaci v Rafahu a ve dvou centrálních uprchlických táborech. Tato místa jsou posledními baštami Hamásu," dodal Netanjahu. Izraelci jsou podle jeho slov na cestě k absolutnímu vítězství, přičemž jiné řešení neexistuje.