Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko a Norsko oficiálně uznaly stát Palestina

Palestina
Palestina
Foto: Pixabay

Španělsko v úterý oficiálně uznalo palestinský stát. V platnost vstoupil i stejný krok Norska a v úterý by to mělo udělat i Irsko. Uvedla to agentura AFP.

Mluvčí španělské vlády Pilar Alegría krok své země označila za historický den. Španělský premiér již dříve uvedl, že hlavním cílem je pomoci Izraelcům a Palestincům dosáhnout míru. "Není to rozhodnutí, které přijímáme vůči někomu. Už vůbec ne vůči Izraeli," dodal.

Norsko předsedovi vlády Palestinské samosprávy Muhammadu Mustafovi dokumenty o uznání palestinské žádosti předalo v neděli, v platnost však toto rozhodnutí vstoupilo v úterý. Norský ministr zahraničí Espen Barth Eide to označil za speciální den v norsko-palestinských vztazích. "Norsko je již více než 30 let jedním z nejhorlivějších zastánců palestinského státu," řekl.

Irský premiér Simon Harris před úterním zasedáním vlády řekl, že uznání palestinského státu je důležitá chvíle s cílem udržovat naživu naději na dvoustátní řešení.

Dublin, Madrid a Oslo jsou přesvědčeny, že jejich iniciativa má symbolický vliv, který by mohl povzbudit i další země, aby následovaly jejich příklad.

Uznání palestinského státu tyto tři země oznámily ještě minulý týden. Izrael reagoval se znepokojením a jeho diplomatické vztahy s těmito zeměmi - zejména se Španělskem.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares v úterý oznámil, že jeho země, Irsko i Norsko budou společně "klidně ale rázně" reagovat na rozzlobenou reakci Izraele na jejich rozhodnutí uznat palestinský stát.

Palestinský stát již uznaly desítky zemí, zatím tak však neučinila žádná významná západní mocnost.

Témata:  Španělsko Norsko Palestina

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.