Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Palestina míří k rozpadu. Vznikne druhá Gaza, varují Norové

Palestina
Palestina
Foto: Pixabay

Palestinská samospráva by se mohla v nadcházejících měsících rozpadnout, uvedl v pondělí norský ministr zahraničí Espen Barth Eide. Důvodem je údajně nedostatek finančních prostředků, pokračující násilí a skutečnost, že půl milionu Palestinců nesmí pracovat v Izraeli, uvedl server CNN.

"Situace je mimořádně vážná. Palestinská samospráva, se kterou úzce spolupracujeme, nás varovala, že se může toto léto rozpadnout," řekl Eide pro Reuters.

"Pokud se rozpadne, může vzniknout další Gaza, což by bylo hrozné pro všechny včetně obyvatel Izraele," dodal norský ministr.

Norsko předsedá mezinárodní skupině dárců pro Palestince a v květnu oficiálně uznalo palestinský stát. "Norsko je již více než 30 let jedním z nejhorlivějších zastánců palestinského státu," uvedl po předání dokumentů o uznání Eide.

Španělsko na konci května oficiálně uznalo palestinský stát. V platnost vstoupil i stejný krok Norska. Mluvčí španělské vlády Pilar Alegría krok své země označila za historický den. Španělský premiér již dříve uvedl, že hlavním cílem je pomoci Izraelcům a Palestincům dosáhnout míru. "Není to rozhodnutí, které přijímáme vůči někomu. Už vůbec ne vůči Izraeli," dodal.

Norsko předsedovi vlády Palestinské samosprávy Muhammadu Mustafovi dokumenty o uznání palestinské žádosti předalo v neděli, v platnost však toto rozhodnutí vstoupilo v úterý. Norský ministr zahraničí Espen Barth Eide to označil za speciální den v norsko-palestinských vztazích. "Norsko je již více než 30 let jedním z nejhorlivějších zastánců palestinského státu," řekl.

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl už dříve Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

Stát Palestina uznává přibližně 144 ze 193 členských zemí OSN včetně Ruska, Číny nebo Indie. Z 27 zemí Evropské unie tak zatím však učinila jen hrstka zemí. Proti uznání Palestiny jako státu jsou i USA, které jsou nejbližším spojencem Izraele.

Podle Izraele by uznání státnosti Palestiny v současnosti znamenalo jakousi odměnu pro palestinské militantní hnutí Hamás za jeho útoky, píše Reuters. Izrael přitom s Hamásem v současnosti vede válku v Pásmu Gazy.

Samostatný palestinský stát je i nadále cílem německé zahraniční politiky, potřebná jsou však mírová jednání, uvedla ve středu mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí. Uvedla televize ZDF.

Výsledkem mírových jednání by mělo být dvoustátní řešení, píše ZDF. Takový dialog na Blízkém východě je však pro německou vládu v této době ještě v nedohlednu.

Témata:  Palestina

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy