reklama

O pátečních demonstracích, které probíhaly například v Iráku, Íránu či Egyptě, informoval web France24.

"Ne okupaci! Ne Americe!" pokřikovali dnes demonstranti v centru iráckého Bagdádu na protestu na podporu Gazy a proti Izraeli. Organizátorům šlo o "odsouzení aktuálního dění v okupované Palestině, tedy krveprolití a porušování lidských práv".

V Egyptě, který sousedí s Izraelem i Gazou, se stovky lidí sešly v Káhiře. Podle místní univerzity mají arabské a muslimské státy povinnost a zodpovědnost poskytnout urgentní humanitární pomoc Palestincům v Gaze.

V íránském Teheránu vlály vlajky Íránu, Palestiny či libanonského Hizballáhu, shromáždění se konala i v dalších městech, přičemž se na nich pálily vlajky Spojených států amerických a Izraele.

V Jordánsku se navzdory existenci mírové smlouvy s Izraelem sešlo více než 20 tisíc lidí v Ammánu na výzvy od Muslimského bratrstva a několika levicových a mládežnických skupin. Účastníci protestu požadovali osvobození Palestiny.

V Bahrajnu stovky věřících před pátečními modlitbami skandovaly hesla přející smrt Izraeli a Spojeným státům americkým. Poté se připojily k protestnímu pochodu, během nichž se šlapalo na izraelské a americké symboly položené na zemi. V Alžírsku vyrazilo do ulic asi tisíc lidí, kteří vyjádřili solidaritu s Palestinci.

V Libanonu se protestovalo pod dohledem vrchních zástupců Hizballáhu, kteří deklarovali, že jsou připraveni se připojit k válce po boku Hamásu, až nastane pravá chvíle.