reklama

Biden dostal v pátek od novinářů dotaz, zdali je dvoustátní řešení konfliktu během Netanjahuova úřadování nemožné. "Není. Myslím, že se nám podaří něco vymyslet," prohlásil americký prezident.

Podle Bidena by případný palestinský stát nemusel mít ozbrojené síly. "Je řada zemí, které jsou členy OSN a nemají vlastní armádu," podotkl současný šéf Bílého domu. Ministr zahraničí Antony Blinken už ve středu nastínil na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu cestu k palestinskému státu. Podle Washingtonu jde o nevyhnutelný krok pro zajištění bezpečnosti Izraele.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ale jeho vznik ve čtvrtek odmítl. "Izrael musí mít bezpečnostní kontrolu nad celým územím západně od řeky Jordán. Je to nevyhnutelná podmínka, která je v rozporu s myšlenkou palestinské suverenity," řekl.

Podle zdrojů americké televize NBC News už v minulém týdnu odmítl americký návrh, který by vedl k normalizaci vztahů Izraele se Saúdskou Arábií výměnou za postupné kroky směrem ke vzniku palestinského státu.

NBC poznamenala, že rostoucí neshody mezi Netanjahuem a Bidenem jsou patrné. Administrativa amerického prezidenta se má dokonce již připravovat na období po konci nynějšího izraelského premiéra v úřadu.

Netanjahu ve čtvrtek na tiskové konferenci zopakoval, že ho neuspokojí nic jiného než úplné vítězství, pod kterým si představuje odstranění teroristických vůdců, zničení vojenských kapacit Hamásu, návrat rukojmích a demilitarizaci Pásma Gazy.