Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: dailymail.co.uk **dailymail.co.uk**

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

"Záměr několika evropských zemí uznat státnost Palestiny je odměnou za teror," uvedl Netanjahu v projevu vysílaném v televizi.

"Šlo by o teroristický stát, který by se snažil znovu a znovu spáchat masakr ze 7. října, as tím nebudeme souhlasit," řekl izraelský premiér. Odkazoval přitom na loňský útok palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael, v jehož důsledku vypukla válka v Pásmu Gazy.

Irsko, Norsko a Španělsko ve středu oznámily, že 28. května oficiálně uznají Palestinu jako stát. Uvedli také, že doufají, že podobně budou postupovat i další západní země.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac v reakci nařídil okamžité stažení izraelských velvyslanců z Irska, Norska a Španělska na konzultace do Izraele a varoval před následky.

Stát Palestina uznává přibližně 144 ze 193 členských zemí OSN včetně Ruska, Číny nebo Indie. Z 27 zemí Evropské unie to zatím udělalo jen několik. Proti jednostrannému uznání Palestiny jako státu jsou i USA, které jsou nejbližším spojencem Izraele.

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

Podle Izraele by uznání státnosti Palestiny v současnosti znamenalo jakousi odměnu pro palestinské militantní hnutí Hamás za jeho útoky, píše Reuters. Izrael přitom s Hamásem v současnosti vede válku v Pásmu Gazy.

Samostatný palestinský stát je i nadále cílem německé zahraniční politiky, potřebná jsou však mírová jednání, uvedla ve středu mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí. Uvedla televize ZDF.

Výsledkem mírových jednání by mělo být dvoustátní řešení, píše ZDF. Takový dialog na Blízkém východě je však pro německou vládu v této době ještě v nedohlednu.

Témata:  Izrael Palestina Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.