reklama

Premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že Izrael "důrazně pomstí" útok, který byl označen za "smrtící teroristický útok z Pásma Gazy." Vývoj situace je dramatický a počty obětí na obou stranách konfliktu stále rostou.

Izrael zaznamenal nejméně 600 mrtvých a více než 2048 zraněných. Izraelské letectvo pokračuje v provádění protiútoků na pozice Hamásu, přičemž poslední údaje uvádí, že v pásmu Gazy bylo zabito nejméně 313 Palestinců a 1990 lidí bylo zraněno.

Hamás byl obviněn z držení desítek rukojmí, zatímco izraelské velvyslanectví ve Spojených státech uvedlo, že palestinskými radikály bylo zajato více než sto izraelských vojáků a civilistů. V důsledku útoku Hamásu byli zasaženi i cizinci, a to včetně thajských občanů.

Úřady uvádí, že od soboty bylo uneseno 11 thajských občanů, z nichž dva byli zabiti a osm dalších zraněno. Existují také spekulace o úmrtí německých a amerických občanů.

Izraelské letectvo provedlo od začátku odvetných útoků zásahy do 150 cílů, což zahrnuje strategické budovy, jako jsou banky, továrny a domy vůdců Hamásu.

Protiútok zatím nebyl ukončen, a Izrael stále nemá plnou kontrolu nad vlastním územím, s Hamásem, který je stále aktivní v osmi oblastech. Izraelské jednotky zatím obnovily kontrolu nad 22 oblastmi, ale situace zůstává napjatá a vyžaduje nadále pozornost mezinárodního společenství.