Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Valné shromáždění doporučilo přijmout Palestinu do OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Valné shromáždění OSN v pátek většinově schválilo rezoluci, která zlepšuje postavení Palestinců v rámci OSN a doporučuje přijmout je za plné členy v této organizaci. Uvedla to agentura Reuters.

Pro rezoluci, podle níž jsou Palestinci připraveni stát se členy OSN a přiznává jim dodatečná práva pozorovatelů, hlasovalo 143 členských zemí OSN. Devět bylo proti a 25 se hlasování zdrželo.

Proti návrhu byly kromě Česka a Izraele ještě Argentina, Maďarsko, Mikronésie, Nauru, Palau, Papua Nová Guinea a USA.

Při hlasování se zdržela řada evropských zemí, včetně Rakouska, Německa, Itálie a Ukrajiny, zatímco myšlenku palestinského členství podpořily Čína, Rusko, Indie a také Slovensko.

Rezoluce Valného shromáždění "určuje, že stát Palestina... by měl být přijat za člena (OSN)" a "doporučuje Radě bezpečnosti, aby tuto záležitost opětovně příznivě posoudila", píše se v textu přijatého návrhu.

Spojené státy již naznačily, že budou v Radě bezpečnosti vetovat plné členství Palestinců v OSN, která má v této věci konečné slovo. Veto uplatnili i v dubnu, kdy se hlasovalo o palestinské žádosti na návrh Alžírska.

Palestinci mají v současnosti status pozorovatelské země, která však není členem OSN. Měla by jí ale být přiznána nová práva, jako například možnost vstoupit do dalších orgánů OSN.

Tato změna začne platit v příštím zasedacím období Valného shromáždění, které začíná v září. Palestinci tak budou moci sami předkládat návrhy a pozměňovací návrhy, na což dosud potřebovali spolupráci jiné země, uvedla televize France 24. Stále však nebudou moci hlasovat ani se stát členem RB OSN.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac označil posílení pravomocí za odměnu pro palestinské teroristické hnutí Hamás, s nímž Izrael poslední měsíce válčí v Pásmu Gazy. Stanovisko Valného shromáždění označil za absurdní, informovala agentura Reuters.

Palestinci o členství v OSN usilují dlouhodobě. Pozici pozorovatele získali v roce 2012 a o nové projednání členství požádali na začátku dubna, v době zvýšeného napětí v souvislosti s válkou Izraele a Hamásu v Pásmu Gazy.

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v reakci uvedl, že bude nadále usilovat o plnohodnotné členství v OSN a že výsledek hlasování ukazuje, že svět je na straně Palestinců proti izraelské okupaci. 

Témata:  OSN Palestina

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy