Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hladomor v Gaze. Oficiální to není, ale šéfka WFP má jasno

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Na severu Pásma Gazy vládne plnohodnotný hladomor, prohlásila ředitelka Světového potravinového programu WFP Cindy McCainová v rozhovoru pro americkou televizi NBC. Zdůraznila přitom, že na světě je dostatek jídla pro všechny obyvatele. 

"Při takových konfliktech nabitých emocemi se během vojny něco stane a nastane hlad. Proto vám chci říct, že na severu (Pásma Gazy) vládne plnohodnotný hladomor a postupuje směrem na jih," uvedla McCainová v rozhovoru, který bude v celé délce odvysílán v neděli. 

Experti varují před hladem ve válečné zóně dlouhodobě, ovšem situace v palestinské enklávě na pobřeží Středozemního moře zatím nebyla oficiálně označena jako hladomor. Musel by tomu totiž na mezinárodní úrovni předcházet složitý administrativní proces, upozornila DPA. 

McCainová i proto zdůraznila, že při svém hodnocení vychází ze svědectví zaměstnanců WFP přímo z místa. Nikdo by neměl zemřít hladem, zejména v době, kdy je na celém světě dostatek jídla na uspokojení potřeb všech, konstatovala. 

Špatná situace již vedla k tomu, že Spojené státy americké, Německo a další země dodaly na sever Pásma Gazy humanitární pomoc i letecky. 

Témata:  Gaza Světový potravinový program (WFP) Palestina Válka v Izraeli s Hamásem

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.