Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hladomor v Gaze. Oficiální to není, ale šéfka WFP má jasno

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Na severu Pásma Gazy vládne plnohodnotný hladomor, prohlásila ředitelka Světového potravinového programu WFP Cindy McCainová v rozhovoru pro americkou televizi NBC. Zdůraznila přitom, že na světě je dostatek jídla pro všechny obyvatele. 

"Při takových konfliktech nabitých emocemi se během vojny něco stane a nastane hlad. Proto vám chci říct, že na severu (Pásma Gazy) vládne plnohodnotný hladomor a postupuje směrem na jih," uvedla McCainová v rozhovoru, který bude v celé délce odvysílán v neděli. 

Experti varují před hladem ve válečné zóně dlouhodobě, ovšem situace v palestinské enklávě na pobřeží Středozemního moře zatím nebyla oficiálně označena jako hladomor. Musel by tomu totiž na mezinárodní úrovni předcházet složitý administrativní proces, upozornila DPA. 

McCainová i proto zdůraznila, že při svém hodnocení vychází ze svědectví zaměstnanců WFP přímo z místa. Nikdo by neměl zemřít hladem, zejména v době, kdy je na celém světě dostatek jídla na uspokojení potřeb všech, konstatovala. 

Špatná situace již vedla k tomu, že Spojené státy americké, Německo a další země dodaly na sever Pásma Gazy humanitární pomoc i letecky. 

Témata:  Gaza Světový potravinový program (WFP) Palestina Válka v Izraeli s Hamásem

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.