Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hladomor v Gaze. Oficiální to není, ale šéfka WFP má jasno

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Na severu Pásma Gazy vládne plnohodnotný hladomor, prohlásila ředitelka Světového potravinového programu WFP Cindy McCainová v rozhovoru pro americkou televizi NBC. Zdůraznila přitom, že na světě je dostatek jídla pro všechny obyvatele. 

"Při takových konfliktech nabitých emocemi se během vojny něco stane a nastane hlad. Proto vám chci říct, že na severu (Pásma Gazy) vládne plnohodnotný hladomor a postupuje směrem na jih," uvedla McCainová v rozhovoru, který bude v celé délce odvysílán v neděli. 

Experti varují před hladem ve válečné zóně dlouhodobě, ovšem situace v palestinské enklávě na pobřeží Středozemního moře zatím nebyla oficiálně označena jako hladomor. Musel by tomu totiž na mezinárodní úrovni předcházet složitý administrativní proces, upozornila DPA. 

McCainová i proto zdůraznila, že při svém hodnocení vychází ze svědectví zaměstnanců WFP přímo z místa. Nikdo by neměl zemřít hladem, zejména v době, kdy je na celém světě dostatek jídla na uspokojení potřeb všech, konstatovala. 

Špatná situace již vedla k tomu, že Spojené státy americké, Německo a další země dodaly na sever Pásma Gazy humanitární pomoc i letecky. 

Témata:  Gaza Světový potravinový program (WFP) Palestina Válka v Izraeli s Hamásem

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.