Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izrael varuje země před uznáním palestinského státu

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

Ministerstvo sdělilo, že velvyslancům těchto tří zemí vyjádřilo "pokárání" za rozhodnutí jejich vlád. Ukázali jim také video zachycující, jak militanti hnutí Hamás unášejí pět vojaček během útoku na Izrael ze 7. října loňského roku, který vyvolal současnou válku s Hamásem v Pásmu Gazy.

"Zvrácené rozhodnutí vašich vlád je odměnou pro Hamás. Hamás vám gratuluje," citovalo ministerstvo slova svého představitele adresovaná ambasadorům.

Irsko, Norsko a Španělsko ve středu oznámily, že 28. května oficiálně uznají Palestinu jako stát. Uvedly také, že doufají, že podobně budou postupovat i další západní země.

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům.  

"Prezident je silným podporovatelem řešení v podobě dvou států a byl jím po celou svou kariéru," uvedl mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost.

Stát Palestina uznává přibližně 144 ze 193 členských zemí OSN včetně Ruska, Číny nebo Indie. Z 27 zemí Evropské unie tak zatím však učinila jen hrstka zemí. Proti uznání Palestiny jako státu jsou i USA, které jsou nejbližším spojencem Izraele.

Podle Izraele by uznání státnosti Palestiny v současnosti znamenalo jakousi odměnu pro palestinské militantní hnutí Hamás za jeho útoky, píše Reuters. Izrael přitom s Hamásem v současnosti vede válku v Pásmu Gazy.

Samostatný palestinský stát je i nadále cílem německé zahraniční politiky, potřebná jsou však mírová jednání, uvedla ve středu mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí. Uvedla televize ZDF.

Výsledkem mírových jednání by mělo být dvoustátní řešení, píše ZDF. Takový dialog na Blízkém východě je však pro německou vládu v této době ještě v nedohlednu.

Témata:  Palestina Izrael

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.