Pracovník ostrahy na Hlavním nádraží Praha odhadl dobu čekání až na několik hodin. Lidé v obou frontách, které oslovila ČTK, se vesměs shodují, že je k očkování proti covidu přinutily okolnosti, hlavně zpřísnění protiepidemických opatření. Podle Chytré karantény fronty na očkování nejsou v Kongresovém centru.

Od pondělí už mnohde nebude stačit test, ale bude vyžadováno potvrzení o prodělání covidu v posledním půl roce či očkování. "Dobrovolně bych si to píchnout nenechal, ale systém mě prostě a jednoduše donutil. Pokud chci od pondělí alespoň trochu normálně žít, nemám jinou možnost," řekl ČTK jeden z čekajících na Chodově. Přišel si pro první dávku vakcíny.

Na Chodově se očkuje dvoudávkovou vakcínou Pfizer, mohou jí dostat zájemci od 16 let. Toho využil muž, který doprovodil na očkování svého syna. "Sám už mám třetí dávku vakcíny, byl jsem očkovaný prakticky mezi prvními. U syna jsme byli k vakcinaci donuceni, například kvůli škole, ale i dalším věcem a aktivitám," uvedl.

Očkovací látky na Chodově podávají zdravotníci z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Na svém twitterovém účtu napsal, že v pátek bylo v tomto očkovacím centru očkováno 1367 lidí za jeden den. "To je nejvíce od 12. července. Celkem jsme podali 92.400 dávek vakcíny," uvedl. Podle zjištění zpravodaje ČTK převládali dnes ve frontě na Chodově spíše mladší lidé, kteří si často přišli pro první dávku vakcíny.

Ve vestibulu hlavního nádraží zdravotníci aplikují jednodávkový Janssen od společnosti Johnson & Johnson. Očkovací místo provozuje Fakultní nemocnice Bulovka. Právě možnost nechat se naočkovat pouze jednorázovou vakcínou přilákala paní Petru. "Výhodou je, že nemusím řešit druhou dávku vakcíny a splním to, co po mně stát žádá," řekla ČTK.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) ale tento týden upozornil, že ministerstvo si vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv právě k jednodávkové vakcíně Janssen. O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, minulý týden se o ní zmínil na twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících. Pro paní Petru byla tato informace nová, od aplikace Janssenu ji ale neodradila. "Kdo ví, co zase schválí, navíc přijde nová vláda, která to může vidět jinak," uvedla. Na hlavním nádraží podle zjištění ČTK čekala na vakcínu také řada cizinců.

Chytrá karanténa na svém twitteru odpoledne doporučila lidem, kteří se chtějí očkovat v Praze, aby využili Kongresové centrum. "Tam totiž, na rozdíl třeba od hlavního nádraží, nejsou fronty. Naopak nám hlásí, že mají volno," uvedla. V Kongresovém centru se očkuje jak dvoudávkovou vakcínou od společnosti Pfizer, tak jednodávkou vakcínou Janssen.

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v pátek přibylo v Česku nejvíce potvrzených případů koronaviru za dobu epidemie. Laboratoře odhalily 22.936 nakažených, zhruba o 8700 více než před týdnem. Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách.