Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V sobotu v Česku přibylo 8220 nakažených, za epidemii jich je přes 3,5 milionu

Test na přítomnost nemoci covid-19
Test na přítomnost nemoci covid-19
Foto: Pixabay

V sobotu v Česku přibylo 8220 případů koronaviru, v prvním víkendovém dni nejméně za šest týdnů. Proti předchozí sobotě je to pokles o čtvrtinu. Podobným tempem se na 1318 snížil také počet podezření na opakovanou nákazu. Dál ale ubývá i provedených testů. Na 100.000 obyvatel za sedm dní připadá 1023 nových případů nákazy, nejméně za víc než měsíc.

Klesá zátěž nemocnic, pečují o 3302 lidí s covidem-19 a ubývá i pacientů ve vážném stavu. Počet dosud potvrzených případů koronaviru v ČR překročil 3,5 milionu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Sedmidenní incidence je s hodnotou 1023 nejnižší od 18. ledna. Před týdnem na 100.000 obyvatel za předchozích sedm dní připadalo 1506 nově nakažených, k pátku to bylo 1048. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, se přes dva týdny drží pod hodnotou jedna, která signalizuje zpomalování epidemie.

Incidence je už v polovině krajů nižší než 1000. Vůbec nejméně nově nakažených na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní nadále v Karlovarském kraji, je jich 764. Nejrozšířenější zůstává koronavirus v Jihomoravském kraji se sedmidenní incidencí 1218, před Moravskoslezský se na druhé místo dostal Plzeňský kraj s 1174 nově nakaženými na 100.000 obyvatel za poslední týden.

Nemocnice se starají o nejméně covidových pacientů za téměř dva týdny. Sobotních 3302 hospitalizovaných s koronavirem je skoro o 500 méně než o týden dřív, proti pátku se počet snížil o víc než 300. Ve vážném stavu je 238 pacientů, o deset méně než v pátek.

Od začátku epidemie předloni v březnu v Česku s koronavirem zemřelo 38.226 lidí. Za letošek je úmrtí 1930, v únoru dosud umírá více lidí s covidem-19 denně než v lednu. V prvním měsíci roku na každý den připadá 33 úmrtí, v únoru zatím umírá zhruba 48 lidí s koronavirem za den.

Laboratoře a zdravotníci v sobotu provedli zhruba 34.200 antigenních a PCR testů, o týden dřív jich bylo více než 50.000. U lidí testovaných kvůli kontaktu s nakaženým pozitivita testů vzrostla nad 21 procent, mezi testovanými kvůli příznakům se podíl pozitivních výsledků v mezitýdenním srovnání mírně snížil ke 39 procentům.

Přes doporučení lékařů a odborníků, že očkování snižuje nebezpečí hospitalizace a vážného průběhu nemoci, zájem o vakcínu dál klesá. V sobotu si pro ni přišlo 2235 lidí, zhruba o pětinu méně než o týden dřív. Naprostá většina z nich dostala posilující dávku, která vylepšuje dokončené očkování. Začít s očkováním první dávkou chtělo v sobotu jen 73 lidí. Dokončené očkování má v Česku 6,83 milionu lidí, posilující dávku dostaly téměř čtyři miliony z nich.

V končícím týdnu skončilo testování na koronavirus ve školách a u zaměstnavatelů, od soboty může víc lidí na hromadné akce. Hygienici už také neposílají do karantény lidi po rizikovém kontaktu s nakaženým. Vláda omezení postupně ruší, protože převládající koronavirová varianta omikron má u většiny lidí mírný průběh a neznamená zátěž pro nemocnice. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek oznámil, že chce nejpozději 1. dubna uvolnit téměř všechna protikoronavirová opatření.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

25. listopadu 2024 21:54

Mohou americké ATACMS ovlivnit válku na Ukrajině? Od raket jiných zemí se výrazně liší

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použití raket s delším dosahem. Zatímco řada expertů uvádí, že situaci na bojišti nijak významně neovlivní, specializovaný portál Defense One tvrdí opak. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy