Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V sobotu v ČR přibylo 9066 nakažených, více než před týdnem

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Laboratoře v sobotu potvrdily v Česku 9066 nových případů nemoci covid-19. Proti pátku je to o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Sobotní přírůstek nakažených je třetím nejhorším víkendovým výsledkem, dosud nejvyšší počet nakažených byl v sobotu loni 24. října, kdy laboratoře potvrdily 12.473 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

S nákazu se nyní potýká přes 168.000 lidí. Počet pacientů s koronavirem, kteří od počátku epidemie zemřeli, se zvýšil na 21.717.

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru k dnešku mírně stouplo na 1,024 z 1,021. Při hodnotě nad jedna epidemie sílí.

Kapacita intenzivní péče v českých nemocnicích se blíží vyčerpání. Česko v této souvislosti požádalo několik zemí o pomoc s umístěním covidových pacientů. Podle dat ministerstva bylo k dnešku v celém Česku volných 143 lůžek intenzivní péče pro tyto pacienty. Karlovarský a Plzeňský kraj už ale nemají žádná volná lůžka na ARO a JIP pro pacienty s covidem-19 a Liberecký má dvě.

Očkování proti koronaviru v uplynulých dnech v ČR naopak mírně zrychlilo. K sobotnímu večeru zdravotníci podle dat ministerstva aplikovali v celé zemi 818.450 dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo přibližně 261.000 lidí. Konkrétně v sobotu bylo podáno 10.924 dávek, což je 7500 více než minulou sobotu. O víkendech se ale očkuje méně než ve všední dny.

K tomu, aby očkování zrychlilo i o víkendech, v týdnu vyzval premiér Andrej Babiš (ANO). Apeloval na všechna očkovací centra, aby udělala maximum pro rychlou vakcinaci a aby si nenechávala preparáty v rezervě pro druhou dávku.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 20:14

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy