První dva testy budou v temelínském závodním rozhlase, třetí a čtvrtý v areálu. "Právě areálové zkoušky, tedy třetí a čtvrtá, jsou zvukově hodně výrazné a lidé v okolních obcích by tak sirénu mohli zaznamenat," uvedl Sviták v tiskové zprávě. Energetici proto už dnes informovali starosty nejbližších obcí a také uživatelé informačního sms systému.

Povinnost dvakrát ročně ověřit sirény v okolí jaderných elektráren ukládá společnosti ČEZ zákon. ČEZ si v Temelíně ověřuje spuštění sirén ze dvou míst. Liché sirény spouští operátor elektro dozorny, sudé jdou z havarijního střediska. Elektrárna takto zkouší sirény pravidelně dvakrát ročně, vždy první středu v dubnu a první středu říjnovou.

V Dukovanech bude znít kolísavý tón sirén dlouhý 140 sekund ve 12:00 a ve 12:15. Stejně jako Temelín i Dukovany informovaly o zkouškách obecní úřady i obyvatele. Ve dvacetikilometrovém okolí elektrárny, v takzvané zóně havarijního plánování, provozují energetici 238 sirén, které se centrálně spouští z operačních a informačních středisek hasičů, nebo v případě potřeby přímo z elektrárny. "Energetici postupně nahrazují původní rotační sirény za nové, které umožňují spouštění nejen zvukového signálu, ale také sdělení důležitých informací," uvedl v tiskové zprávě mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.

Pravidelná zkouška sirén, která se v ČR koná vždy v poledne první středu v měsíci, se po březnu neuskuteční ani v dubnu. Důvodem jsou pokračující boje na Ukrajině. Zněním sirén hasiči nechtějí vyvolat mezi lidmi i s ohledem na ukrajinské uprchlíky, kteří jsou v Česku, případnou paniku. Zkouška sirén tak bude 6. dubna opět zrušená, uvedli hasiči na twitteru.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Společnost ČEZ spustila elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 4,9 TWh. Od začátku provozu ČEZ do modernizace Temelína investoval 25 miliard korun.