Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V úterý dál zpomalovalo šíření koronaviru, ubylo i hospitalizovaných

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V úterý v Česku dále zpomalovalo šíření koronaviru. Přibylo 2214 nově potvrzených případů nákazy, což bylo o pětinu méně než před týdnem. Dále také klesal ve srovnání s předchozím týdnem počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Navzdory snížení celkového množství hospitalizovaných ale oproti předešlému úterku stoupl počet těžce nemocných. Přibývalo také v uplynulém týdnu úmrtí lidí s covidem-19.

Denní nárůsty počtu nákaz koronavirem klesají ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne už šest dní v řadě. Snižují se také počty testovaných, ale v úterý byl úbytek testů výrazně nižší než pokles množství nově nakažených. Provedeno bylo 4743 PCR testů a 3245 antigenních, což bylo dohromady o 13 procent méně než před týdnem. Vzhledem k tomu, že zpomalení nárůstu počtu případů nákazy bylo výraznější, pozitivita u nejpočetnějších kategorií testů klesla.

Většina provedených testů připadá nyní na diagnostickou kategorii, v níž jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci. V této kategorii se podíl odhalených případů nákazy na celkovém počtu testů snížil z 36,55 procenta za předchozí úterý na 33,89 procenta. Pokles pozitivity byl zaznamenán také u druhé nejpočetnější kategorie - epidemiologické, zatímco mírný nárůst podílu pozitivních se objevil jen u preventivní kategorie.

Spolu s poklesem nově zaznamenaných případů nákazy ubývá v poslední době také lidí, kteří skončili v nemocnici s covidem-19. V úterý bylo hospitalizovaných 872, tedy o pětinu méně než před týdnem. Stouplo ale množství těžce nemocných z 34 za předchozí úterý na 40. Zvýšilo se rovněž množství úmrtí lidí s covidem-19 za uplynulý týden. V posledních sedmi dnech bylo zaznamenáno 72 zemřelých, kdežto v předchozím týdnu bylo úmrtí 65.

Klesá stále tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 110 případů, což bylo o šest méně než v úterý. Nejvyšší je incidenční číslo dál v Praze se 133 případy a nejnižší na Vysočině s 88 případy.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno 4,03 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je přes 302.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.756 lidí s covidem-19.

Proti covidu-19 bylo v Česku plně naočkováno zhruba 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo 4,29 milionu lidí a druhou zhruba 130.000. V úterý bylo naočkováno 5370 lidí, tedy podobné množství jako před týdnem.

Témata:  COVID-19 koronavirus

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy