Vyplývá to z údajů, které dnes na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Kromě počtu nově nakažených ale ubylo i testovaných. V nejpočetnější kategorii testů na koronavirus se tak zvýšil podíl pozitivních.

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo data o vývoji epidemie za úterý až odpoledne, zatímco obvykle údaje vydává už ráno. "Publikování dnešních dat zpozdila velká čtvrtletní záloha, kterou kolegové ráno dělali a která se protáhla," řekl ČTK ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Denní nárůsty množství nakažených koronavirem v Česku postupně klesají už asi dva týdny. Ubývá však i testovaných. V úterý bylo provedeno 3047 PCR testů a 4219 antigenních, což bylo dohromady o 38 procent méně než před týdnem.

V nejpočetnější kategorii testů - diagnostické, v níž jsou testováni lidé s příznaky nemoci, tak podíl pozitivních vzrostl z 25,87 procenta za předchozí úterý na nynějších 30,93 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních také zvýšil, a to z 13,75 na 24,1 procenta. Pouze v kategorii preventivních a plošných testů podíl pozitivních klesl z 5,5 na 4,91 procenta.

Vytrvale zatím klesá množství lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnicích. K úterý bylo hospitalizovaných 944, což je o dvě pětiny méně než před týdnem. Z toho 38 pacientů bylo ve vážném stavu. Ještě před dvěma týdny bylo hospitalizovaných kolem 2000.

Snižuje se také počet úmrtí lidí s covidem-19. Za uplynulý týden zaznamenalo ministerstvo 84 zemřelých, tedy přibližně o pětinu méně než za předchozí týden.

Očkovat proti covidu-19 se v úterý přišlo přes 12.000 lidí, což bylo o 12 procent méně než před týdnem. Naprostá většina lidí si v posledních dnech chodí pro druhou posilující dávku očkování.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,16 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je asi 717.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 41.549 lidí s covidem-19.

reklama