Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka na Ukrajině podle Pavla ukazuje potřebu obrany státu

Petr Pavel Fotogalerie +5
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Prezident Petr Pavel na středeční konferenci pořádané v rámci spolupráce akademické obce a české armády prohlásil, že je třeba vnímat reálné hrozby. Válka na Ukrajině podle hlavy státu jasně ukazuje, že obrana státu musí mít celospolečenský rozměr.

Pavel ve svém úvodním proslovu uvedl, že existují reálné hrozby, které někteří rádi přehlížejí a dávají ostatním nálepky těch, kdo chtějí válku. Vzhledem ke konfliktu na Ukrajině se podle něj nemá na nic čekat.

"Nechceme-li jen čekat, musíme pracovat na naší obraně. A je zde prostor pro spolupráci Armády ČR s Českým vysokým učením technickým, ale i s dalšími univerzitami a také s průmyslem. Zúročení univerzitního výzkumu, využití synergií armádou a výsledky spolupráce akademické a vojenské sféry přinesou ve finále výsledky nejen nám, ale i naším spojencům. Zvýšíme tak obranyschopnost, prestiž a kredibilitu naší země," řekl Pavel. "Mám radost, že se tato konference koná, a jsem připraven pomáhat, například poukazovat na problémy administrativní, finanční a jiné," zdůraznil prezident.

Válka na Ukrajině podle hlavy státu jasně ukazuje, že obrana státu musí mít celospolečenský rozměr. "V součinnosti s ČVUT chceme proto prosadit, aby i obranný výzkum byl takto vnímán. Rezort obrany aktuálně vynakládá ročně téměř 450 milionů Kč na výzkum a vývoj," sdělil náčelník Generálního štábu AČR Karel Řehka.

Armáda podle něj velice dobře vnímá dynamický rozvoj technologií, které mají zásadní dopad na způsob vedení války. "Proto inovace a technologie řadíme mezi šest strategických cílů výstavby schopností armády na následujících deset let. Požadavek na technologický rozvoj rezonuje i v nové Obranné strategii České republiky a v aliančních dokumentech," dodal Řehka. Podle něj i prezidenta má posílení české obrany celoevropský význam.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček je pak přesvědčen, že připravenost české společnosti k obraně a odstrašení těch, kdo svých cílů chtějí dosáhnout násilím a válkou, nabývá na důležitosti. "Zde vidím velice důležitý úkol a cíl pro naši univerzitu a akademickou sféru obecně. Jde o to, abychom společně s našimi obrannými složkami vybudovali něco, co bych nazval inteligentní odstrašující silou, která dokáže odradit naše potenciální protivníky. Je přece součástí naší role a mise univerzit podporovat společnost, ve které univerzity existují," řekl Petráček a připomněl, že v diskusi tohoto zásadního tématu je dnes zastoupeno celkem 13 vysokých škol.

Shodu nalezli všichni řečníci v tom, že je třeba posílit investice do výzkumu, navyšovat konkurenceschopnost, snížit fragmentaci úsilí a spojovat jednotlivé segmenty, zavést inovační řešení i v podnicích v odvětví obrany. Významné je hledání finančních zdrojů a práce na zjednodušení akvizičních procesů. "Při výzkumu a zavádění inovací do práce nelze mít akviziční procesy armády nastavené na roky," uvedl prezident Pavel. "Je také třeba změnit mentální nastavení v pohledu na financování výzkumu, nebát se riskovat, pokud se chceme vymanit z průměrnosti," dodal.

Konference nazvaná O významu spolupráce akademické obce a obranných složek Armády ČR byla dalším počinem, navazujícím na Memorandum o spolupráci, jež ČVUT a Armáda České republiky uzavřely loni v dubnu. Kromě prezidenta Pavla se jí jako hlavní hosté a řečníci účastnili generálporučík Řehka či česká velvyslankyně při Evropské unii Edita Hrdá.

Témata:  Petr Pavel válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy