reklama

Ministr uvedl, že členem komise je i zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v ČR. S touto organizací si ministerstvo i premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden vyměňovali názory ohledně trasování nakažených.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová na začátku září uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Ministr zdravotnictví pak podle premiéra informoval vládu o tom, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19.

"Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde," uvedla k tomu česká pobočka WHO. Pochválila, že testování na covid-19 se značně rozšířilo a ukazuje dobré výsledky. Premiér kritiku odmítl, ministr poté zdůraznil, že Česko trasovat nepřestane, chce ale systém změnit a zefektivnit.

Ústřední epidemiologická komise, která bude ve čtvrtek řešit nový typ koronaviru z Číny, se naposledy sešla v roce 2014 kvůli ebole. Zasedala také kvůli prasečí a ptačí chřipce. Jejím úkolem jako stálého pracovního orgánů vlády je předkládat vládě zprávy o vývoji epidemie a doporučovat opatření.

Podle statutu komise "kontroluje a koordinuje v celém rozsahu řízení ochrany veřejného zdraví akceschopnost resortů včetně jimi stanovených nezbytných veřejných služeb v případě závažných infekčních onemocnění".

Předsedou komise je ministr zdravotnictví, místopředsedou hlavní hygienik. Jejími členy jsou zástupci ministerstva obrany, vnitra, dopravy, financí, školství, průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, zemědělství, zahraničních věcí a místopředseda Státní správy hmotných rezerv. Zasedají v ní také zástupci Státního zdravotního ústavu.

Komise řídí také jednotlivé krajské epidemiologické komise. Pokud vláda vyhlásí nouzový stav, komise se stává součástí Ústředního krizového štábu. Zasedání se zpravidla konají na ministerstvu zdravotnictví.

V předchozích letech Ústřední epidemiologická komise řešila nákazy novými viry chřipky, v roce 2009 prasečí a v roce 2005 ptačí.

reklama