Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve čtvrtek vydalo Česko uprchlíkům z Ukrajiny 1276 víz, celkem téměř 390.000

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Česko ve čtvrtek po státních svátcích vydalo uprchlíkům 1276 víz, o 631 více než před týdnem. Víza za více než čtyři měsíce trvání ruské invaze na Ukrajinu dostalo 389.296 běženců. Na cizinecké policii se od počátku války nahlásilo 342.834 ukrajinských uprchlíků, ve čtvrtek jich bylo 2522. Údaje zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra.

Počet vydaných víz, která umožňují jejich držitelům pobývat v zemi až rok a zpřístupňují jim veřejné zdravotní pojištění, vzdělání či trh práce, postupně klesá. Zvyšuje se ale po víkendech a volných dnech, kdy kdy fungují některá krajská asistenční centra v omezeném režimu.

Přesný počet uprchlíků před válkou, kteří pobývají v České republice není známý, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. Podle červnového odhadu úřadů zůstává v Česku asi 280.000 až 300.000 běženců, převážně žen s dětmi. Aktuální odhad úřadů ČTK shání.

Nejvíce běženců je podle statistik ministerstva vnitra v Praze, kde se jejich počet blíží 90.000. V pondělí se znovu otevře Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech, které hlavní město kvůli přetíženosti a nedostatku ubytovacích kapacit v polovině června uzavřelo.

Témata:  uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2026 20:06

3. dubna 2026 19:34

Ceny Anděl představily vystupující napříč žánry i generacemi

S blížícím se datem konání 35. ročníku Cen Anděl Coca-Cola odhalují pořadatelé kompletní složení letošních vystupujících. Na pódiu pražského Výstaviště se 11. dubna představí nominovaní napříč žánry i věkovými kategoriemi – od Michala Prokopa a Framus Five, přes Lenny s Unique Quartetem, po Annet X nebo trio GUFRAU s Victorem Kalem a Rohonym. Večerem v hlavním vysílacím čase na ČT1 provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Macinka přichází na zasedání nové vlády

Hnutí Duha hrozí kvůli nařčení z terorismu právními kroky

Představitelé českých ekologických organizací čelí v posledních dnech bezprecedentním výrokům ze strany vládních činitelů. Zelený kruh, zastřešující asociace ekologických spolků, se ostře ohradil proti jednání vládního zmocněnce Filipa Turka a místopředsedy vlády Petra Macinky. Podle ekologů tito politici zneužívají své postavení k zastrašování a používají rétoriku, která do demokratického právního státu nepatří.