Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve školách už neplatí zvláštní covidová opatření, roušky skončí v pondělí

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pro fungování škol už neplatí žádná mimořádná covidová opatření. Do konce tohoto týdne je ještě povinné nošení respirátorů, od pondělí skončí i to. Ministerstvo školství o tom informovalo ředitele škol v materiálu, který má ČTK k dispozici. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v něm zaměstnancům škol poděkoval za jejich práci v době epidemie. Zároveň upozornil, že kvůli ruské agresi na Ukrajině čekají školy nyní nelehké časy.

Zrušení povinnosti nosit respirátory ve vnitřních prostorech schválila vláda ve středu, lidé je budou muset dál nosit jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Změna bude platit od pondělí 14. března. Ve školách byly respirátory povinné ve společných prostorech, tedy třeba na chodbách, v šatnách nebo jídelnách mimo stravování či ve třídách, pokud žáci neseděli v lavicích.

"V tuto chvíli již nejsou žádná plošná opatření platná, tedy je na vyhodnocení každého z Vás, zda je nutné některé náležitosti z (proticovidového) manuálu ve škole, kterou vedete, dodržovat, například pokud máte podezření na nákazu u některého z žáků či zaměstnanců," napsal Gazdík ředitelům. "Platí však, že je nutné ve vztahu ke covidu-19 respektovat obecná pravidla, například výše uvedené opatření k ochraně dýchacích cest," uvedlo ministerstvo.

Nošení roušek či respirátorů zůstane podle úřadu po 14. březnu pro žáky povinné jen při jejich cestování veřejnou hromadnou dopravou nebo při praxi ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Obecně nebude povinnost nosit ochranu nosu a úst nejen ve školách, ale ani třeba na hromadných, kulturních ani sportovních akcích. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda o rozvolnění v nošení respirátorů rozhodla na základě doporučení odborníků díky příznivému vývoji epidemie.

Počty nakažených v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v tomto týdnu začaly růst. Dál vysoká zůstává také pozitivita testů, což svědčí o stále značném šíření viru v populaci. Ve čtvrtek se covid-19 prokázal u 8238 lidí, to je o 163 víc než před týdnem.

Gazdík dnes v dopise ředitelům a zaměstnancům škol poděkoval za jejich práci v době epidemie, kdy výuku komplikovala hygienická opatření či uzavírání škol kvůli šíření nákazy. Zároveň uvedl, že s ohledem na současnou vlnu uprchlíků z Ukrajiny školy ani nyní nečekají lehké časy. "Byť i já vyhlížel konec pandemie a nástup jara. Bohužel ruská agrese vůči Ukrajině načrtla jiný vývoj, který se úzce dotkne jak naší republiky a občanů, tak i našeho školství,“ napsal.

Připomněl, že k začleňování běženců ministerstvo školám poskytuje návody, informace po telefonu, v e-mailové poradně ukrajina@msmt.cz nebo na webu www.edu.cz/ukrajina. „Součástí jsou i základní informace v ukrajinštině, odkazy na ukrajinské kurikulum a učebnice, pohádky nebo třeba na ukrajinskou distanční výuku,“ uvedl. Doplnil, že další informace nabízí také web Národního pedagogického instiutu https://ukrajina.npi.cz.

Témata:  školství koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2025 20:25

8. dubna 2025 16:59

Nedožité narozeniny Ivety Bartošové. S kým mluvila jen těsně před smrtí?

Duben je měsícem, kdy si v Česku už jedenáct let připomínáme Ivetu Bartošovou. Dnes se před 59 lety narodila, v roce 2014 v tomto kalendářním měsíci vyhasl její život. Bylo jí pouhých 48 let. Loni vyšla najevo jedna zajímavá okolnost jejího odchodu na věčnost. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Speed Marathon 2025 je tady. Víme, kde bude zítra policie měřit

Ve středu 9. dubna odstartuje další ročník celorepublikové dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon, při které se policisté zaměří na dodržování rychlostních limitů. Nyní jsou již známá konkrétní místa, kde budou hlídky měřit – kompletní seznam je zveřejněn na stránkách Bezpečné cesty a je přehledně rozdělen podle jednotlivých krajů.