reklama

Debatu o předlohách, jež se týkají manželství, zahájila Sněmovna před třemi lety. Pak se k diskusi vrátila ještě předloni v březnu. Následné snahy o pokračování projednávání novel nebyly úspěšné.

Předseda SPD Tomio Okamura dnes uvedl, že hnutí nemá nic proti registrovanému partnerství ani proti homosexuálům. "Ale manželství je prostě svazek muže a ženy," řekl. Záležitost podle něho rozděluje společnost a jde o "spor mezi zdravým rozumem a pseudoliberálním nihilismem".

O totální destrukci pojmu manželství mluvila v souvislosti se snahou uzákonit homosexuální svazky nezařazená Ivana Nevludová, podle ní je požaduje hrstka hlasitých aktivistů. "Chceme nadále mluvit o matce a otci, nebo o rodiči číslo 1 a číslo 2?," tázala se.

"Stavíme se na stranu stabilní rodiny definované jako táta, máma a děti," uvedl hlavní autor navrhované ústavní ochrany manželství jako svazku muže a ženy Marek Výborný z KDU-ČSL. Manželství není podle něho právem a jeho účelem není ošetřit vztah dvou lidí, kteří se mají rádi. "Nevedeme debatu o právu menšin, vedeme debatu o hodnotách," dodal.

Zahájení schůze zbrzdila absence členů vlády. Musela být kvůli tomu asi na 20 minut přerušena. Pro návrh programu schůze hlasovalo 71 z 94 přítomných poslanců. Schůze je v tomto volebním období 100. v pořadí. V minulém volebním období se poslanci sešli na 61 schůzích.

reklama