Referenční laboratoř potvrdila první případ nákazy koronavirovou variantou omikron ve Středočeském kraji. Dalších několik podezření na omikron laboratoř nyní prověřuje, řekla dnes ČTK vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Dana Taclová. Omikron je podle expertů nakažlivější a snadněji překoná vakcinaci, ale má zřejmě mírnější následky.
První případ omikronu v kraji byl potvrzený 22. prosince, a to na základě vzorku odebraného 16. prosince. Hygienická stanice o tom na dotaz ČTK informovala dnes. "V dalších řádově jednotkách případů podezření na onemocnění vyvolané touto variantou vysloveném po provedení diskriminační analýzy vzorků odebraného biologického materiálu čekáme na definitivní potvrzení, zda se jedná o onemocnění touto variantou vyvolané," uvedla Taclová.
Většina případů nemá podle ní pozitivní cestovatelskou anamnézu, ani nelze jednoznačně určit, kdo pro ně byl zdrojem nákazy. "Pokud bychom tento fakt brali jako kritérium pro komunitní šíření nákazy, pak již k němu ve Středočeském kraji dochází. Komunitní šíření je, obecně řečeno, šíření původce nákazy volně v populaci, kdy se nedaří zjistit zdroj nákazy," uvedla Taclová.
S cestou do jihoafrické Namibie byl spojený první výskyt omikronu v Česku, vědci tuto variantu poprvé zaznamenali v Jihoafrické republice počátkem listopadu. V ČR už byl omikron potvrzený ve více než polovině krajů. Omikron nyní může stát až za desetinou všech nákaz v Česku, řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek pro dnešní Právo. Omikron podle něj na přelomu ledna a února vytlačí dosud dominantní variantu delta.
V úterý přibylo ve Středočeském kraji 1384 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým úterým je to o 265 případů méně. Celkem bylo v kraji potvrzeno již 331.309 nakažených covidem-19, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.
Související
22. března 2025 18:14
9. února 2025 17:50
3. února 2025 7:16
15. ledna 2025 10:37
12. prosince 2024 15:31
3. listopadu 2024 11:46