reklama

Denní počty nových případů zpomalují v mezitýdenním srovnání 14 dní v řadě. Stále klesá také incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 748 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích bylo ve středu s koronavirem 5646 pacientů. Podle dostupných údajů je to nejméně hospitalizovaných od 21. listopadu. Nemocnice ale dohlašují pacienty zpětně, číslo tak pravděpodobně při dalších aktualizacích stoupne. V těžkém stavu je 942 lidí.

S covidem dosud v Česku zemřelo 34.923 lidí. Od druhé poloviny listopadu jsou většinou denní počty obětí vyšší než sto. Na středu zatím připadá 45 zemřelých. Také v tomto případě ale údaje z posledních dní při dalších aktualizacích rostou. "Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic," uvedlo ministerstvo.

Incidenční číslo se od středy snížilo ve všech krajích Česka. Nejvyšší zůstává na Vysočině, kde na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 936 nakažených. V žádném jiném regionu incidence vyšší než 900 není. Relativně nejlépe je na tom dlouhodobě Karlovarský kraj, kde na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 385 případů koronaviru.

Reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, zůstalo stejně jako ve středu na 0,84. Pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje, je 14 dní po sobě.

Laboratoře ve středu provedly zhruba 93.000 testů, asi o 19.000 méně než před týdnem. Pozitivita klesla u všech třech typů testů. V případě nejčastějších preventivních dosáhla 6,11 procenta, před týdnem byla téměř sedm procent. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesl podíl pozitivních o více než čtyři procentní body na 29,08 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, potvrdily testy nákazu u 13,08 procenta lidí, před týdnem to bylo více než 14 procent.

Fakultní nemocnice Brno PCR testem odhalila další případ nákazy variantou omikron u muže z Brna. Je to osmý případ v kraji a desátý celkově v Česku. Podezření na další dva případy mají hygienici v Královéhradeckém kraji, čekají na výsledky sekvenace vzorků. Variantu omikron Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru.

Členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala ve středu upozornili na to, že i přes malý počet prokázaných případů se nakažlivější varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky. Podle nich je nutné prodloužit nouzový stav, maximálně urychlit podávání třetích dávek vakcíny, testovat dvakrát týdně ve školách i firmách, a to i očkované.

Od loňského března prokázaly laboratoře v Česku 2,378.728 případů covidu-19, z nákazy se již vyléčilo více než 2,1 milionu lidí.