Levice ve volbách podle Zemana totálně propadla. Ztrát sociálních demokratů prezident lituje, komunistů nikoliv, protože se podle něj stále nevyrovnali se svou minulostí. Při hodnocení vycházel prezident z porovnání počtu mandátů získaných jednotlivými stranami ve volbách roku 2018 a o tomto víkendu.

Podle Zemana platí, že v komunálních volbách Češi vyvažují mezi vládními stranami a opozicí. "Vláda ne zcela zvládla energetickou krizi, inflaci. Myslím si, že to jí samozřejmě škodí, uvedl.

"Je mi líto sociální demokracie, která ještě v minulých komunálních volbách získala celkem pět procent hlasů a teď jedno procento," uvedl prezident s tím, že se rád chlubí, že byl předsedou ČSSD v době, kdy se dostala ze sedmi na 32 procent. "Je to velká strana, krásná, ale má naprosto neschopné vedení, protože úspěch každé politické strany se měří schopností vedoucích představitelů," konstatoval.

V Praze by prezident jako nejstabilnější koalici pro magistrát viděl spolupráci ODS a hnutí ANO. "Nicméně vím, že je celá řada předsudků," konstatoval Zeman s tím, že například sociální demokraté se za jeho vedení dohodli s ODS na takzvané opoziční smlouvě. "Ale to vyžaduje určitý nadhled, určitou velkorysost", dodal. Vítězná koalice Spolu pro Prahu v čele s Bohuslavem Svobodou (ODS) ale chce jednat o koalici obdobné té, která řídí stát, tedy o koalici Spolu s Piráty a STAN.