Profesionální výjezdová jednotka hasičů se poprvé v novodobé české historii rozrostla o ženu. Dvaatřicetiletá Michaela Ždárská od dnešního dne pracuje v hasičské stanici v pražských Holešovicích.
Dobrovolná hasička z Dolních Měcholup splnila fyzické, zdravotní a psychické testy bez jakýchkoliv výjimek a úlev z předepsaných podmínek, které mají mužští uchazeči.
Ženy doposud v hasičském záchranném sboru působily převážně v operačních střediscích nebo v odboru prevence. Mezi 10.500 profesionálními hasiči je jich aktuálně 969.
Žďárská ČTK řekla, že přijetím k profesionální jednotce se jí splnil sen. Maturovala na střední škole zaměřené na cestovní ruch, před třemi lety si ale našla cestu k dobrovolným hasičům. „Zakotvila jsem tam díky inzerátu. Přestěhovala jsem se do Dolních Měcholup a velitel měl vyvěšeno, že shánějí někoho, komu je více než 17 let a je fyzicky zdatný," popsala štíhlá usměvavá žena.
"Podmínky jsem splňovala, říkala jsem si, že to půjdu zkusit, a už jsem u nich zůstala. Povolili mi to - také to nebývá zvykem, ale ženy u dobrovolných hasičů být můžou, takže tam to byla moje startovací čára," pokračovala.
První čtyřiadvacetihodinová služba v profesionální jednotce na Žďárskou čeká v sobotu. Otázku, jak se cítí v ryze mužském kolektivu, tedy označila za předčasnou. "Nicméně u dobrovolných hasičů je to v pořádku, tam jsme si na sebe zvykli a jsme sžití, takže věřím, že stejné to bude i tady," podotkla.
Prozradila, že z testů se nejvíce obávala těch fyzických, které se skládají ze sedů-lehů, mužských kliků a plavání 200 metrů na čas. "Jsou tam stejné limity jako pro muže, ale všechno jsem zvládla. Díky tomu, že dělám TFA sport, což je víceméně fyzická příprava na výjezd, tak to pro mě bylo jednodušší. Chodím běhat, do posilovny, dvakrát týdně na kruhový trénink, takže fyzičku už trošku mám. Ale plavání jsem musela natrénovat, tam jsem musela zabrat," uvedla.
Právě díky TFA (Toughest Firefighter Alive) sportu, což je silový víceboj simulující práci hasičů, je Žďárská zvyklá i na těžkou výstroj. "Závodím v tom, taháme v tom i osmdesátikilové figuríny, skáčeme přes překážky, motáme hadice... Jde to zvládnout, ale ta síla je potřeba," řekla ČTK.
Věří, že jako žena by mohla díky empatii při výjezdech lépe působit například na děti. "Obavy můžu mít z čehokoliv - jezdí se na dopravní nehody, na požáry bytů, kde jsou malé děti. Ale myslím, že se s tím poperu a popasuju," uzavřela.
V Dolních Měcholupech Žďárská od roku 2019 absolvovala 49 výjezdů, které zahrnovaly technickou pomoc, požáry i mimořádné události jako odstraňování škod po tornádu, covidovou pohotovost či pomoc v souvislosti s válkou na Ukrajině. Za svůj zatím nejtěžší výjezd označuje požár bytu z dubna loňského roku v ulici Černokostelecká, kde oheň popálil 14 lidí, z toho sedm dětí. Žďárská na místě poskytovala zraněným předlékařskou péči, než dorazili záchranáři.
U dobrovolných hasičů Žďárská také absolvovala kurz nositele dýchací techniky. Účastnila se loňských RescueDays, tedy výcviku ve vyprošťování z havarovaných vozidel, nebo prošla výcvikem v ohňovém trenažeru Fire Dragon.
Témata: hasiči
Související
21. listopadu 2024 9:07
19. listopadu 2024 15:15
13. října 2024 20:00
15. září 2024 13:44
13. září 2024 18:46
8. září 2024 19:06