reklama

Aktualizovanou podobu očkovací strategie představili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zástupcům Prahy a krajů minulou středu. Do pátku mohly kraje dokument připomínkovat. Dnes se na stejném formátu uskutečnilo další online jednání.

"Odeslali jsme poměrně objemný materiál s velkým množstvím připomínek," uvedl dnes Hřib. Týkaly se podle něj například nejasného harmonogramu očkování prostřednictvím plánovaného rezervačního systému nebo podle vedení města nedostatečného boje s dezinformacemi, které se ohledně očkování objevují. Primátor dodal, že na magistrát ještě aktualizovaná verze strategie nedorazila.

"Stále nevíme, kdy se bude moci naočkovat první člověk přes centrální očkovací systém," řekl dále Hřib. Město podle něj také žádá ministerstvo zdravotnictví o to, aby pokyny krajského koordinátora pro vakcinaci byly závazné, čemuž zatím také nebylo vyhověno.

Primátor již dříve kritizoval to, že krajští koordinátoři podle něj nemají dostatečné pravomoci závazně určovat kde, kdo a kdy se bude očkovat. Radní Johnová pod dnešním jednání řekla, že premiér Babiš vedení města nabídl ohledně koordinace očkování v metropoli zvláštní schůzku. "Čili se opravdu zdá, že nám chce očkování koordinovat přímo Andrej Babiš. Nemyslím si, že to je dobře. Pakliže náš koordinátor nemá mít tu autonomii, pak si myslím, že by ani neměl být nazýván koordinátorem, ale třeba administrátorem nebo informátorem," řekla.

Dodala, že ministerstvo podle všeho příliš nereflektovalo ani další připomínky města, které se týkaly například informovanosti praktických lékařů. Vedení města chce, aby měli v reálném čase informace o tom, zde byl jejich pacient naočkován nebo se k očkování registroval. "Tady se také nezdá, že by nám bylo vyhověno," řekla radní.

Radní doplnila, že v minulém týdnu začalo očkování v domovech pro seniory, do kterých dnes také poprvé vyjel mobilní očkovací tým organizovaný ve spolupráci magistrátu s Českým červeným křížem. Do konce týdne by podle Johnové měla být vakcinace dokončena ve všech 56 v Praze registrovaných domovech pro seniory včetně těch soukromých. Seniorů nad 80 let, kterých se má týkat první část očkování přes rezervační systém, je podle radní v Praze 60.000.

Do devíti státních očkovacích center v Praze minulý týden dorazilo 25.000 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. V úterý má Česko dostat prvních 8000 dávek vakcíny od společnosti Moderna. Podle Hřiba chce město tento druh vakcíny používat ve svém plánovaném očkovacím centru v Městské poliklinice ve Spálené ulici.

reklama