Cizinecké policii se od počátku války ohlásilo 274.795 běženců, ve středu jich bylo 2791. Na policii se nemusí hlásit děti mladší 15 let, které tvoří asi 30 procent uprchlíků.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu oznámil, že, magistrát uzavře k 15. červnu centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Důvodem je přetíženost hlavního města a chybějící systém přesunu prchajících před válkou do méně vytížených krajů. Ukrajinských uprchlíků je v Praze podle Hřiba až čtyřikrát více než v některých dalších krajích.

Někteří hejtmani záměr kritizují, předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) plán označil za nekolegiální krok a politické gesto. Zavřít své centrum pro uprchlíky, pokud to udělá Praha, chce i Pardubický kraj. Rakušan uvedl, že o běžence se Česko při uzavření pražského centra dokáže postarat. O situaci v Praze je ochoten s Hřibem a Rakušanem jednat premiér Petr Fiala (ODS).

Pražské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 90.000 lidí, podle aktuálních statistik ministerstva vnitra se k pobytu v hlavním městě nahlásilo 83.983 uprchlíků. Kvůli velkému množství převážně romských uprchlíků z Ukrajiny přebývajících na pražském hlavním nádraží musela být vybudována stanová městečka v Troji a Malešicích.

Vláda ve středu schválila návrh zákona, který v souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny umožní rychle postavit dočasné stavby pro bydlení a vzdělávání. Ministerstvo školství navrhlo, aby školy mohly vytvářet pro ukrajinské děti oddělené třídy, pokud pro ně nebudou mít dost místa v běžných. Běženci, kterým není vyplácena humanitární dávka, budou mít možnost kromě ubytování a stravy získat zdarma prostředky osobní hygieny a léky.