reklama

"V pondělí dopoledne se sejdou pracovní skupiny, bude o tom i debata na krizovém štábu. Na ta čísla musíme reagovat," řekl serveru Hamáček. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že expertní skupina ministerstva bude muset řešit, zda vládě přesun navrhne. Skóre musí podle pravidel zůstat horší po tři dny.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na dotaz ČTK napsal, že nemá informace o tom, zda Blatný návrh zpřísnění restrikcí k omezení šíření nákazy v pondělí předloží. Aktuální vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK shání.

Ze třetího do čtvrtého stupně přísnosti opatření se Česko přesunulo z rozhodnutí vlády v pátek. V pátek byl nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 i podíl pozitivních testů podle údajů zveřejněných dnes ráno nejvyšší přibližně od poloviny listopadu. Přibylo 8800 nakažených, nejvíce za den od 11. listopadu.

Dalším faktorem pro rozhodování bude podle pátečního vyjádření Blatného nápor nových nakažených koronavirem na nemocnice. Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, v pátek mírně poklesl. Proti čtvrtku se snížil asi o osm desítek a dostal se těsně pod 4700 hospitalizovaných.

reklama