Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda by měla zvážit zkrácení rozpočtu Hradu, navrhují někteří ministři

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda by měla podle některých ministrů zvážit zkrácení rozpočtu Hradu kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) novinářům při příchodu na dnešní jednání kabinetu řekla, že Zeman zneužil pravomoci prezidenta.

odle dalších ministrů však reakce vlády nesmí být "klukovina" a bránit Hradu pečovat například o památkově chráněné budovy. Kabinet se však záležitostí na dnešním jednání nezabýval.

Balák byl minulý týden pravomocně odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Zeman mu svým rozhodnutím vše prominul. Podle Zemana nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) novinářům řekl, že se zatím seznámil spíš s reakcemi na sociálních sítích. Kabinet by podle něj měl záležitost probrat, důležité bude vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). "Je to negace rozhodnutí soudu hraničící až s nějakou svévolí," řekl. Kabinet by mohl podle něj zvážit i kroky proti rozpočtu Hradu.

Langšádlová řekla, že snížení rozpočtu by bylo namístě. "Není to jen o tom trestu (vězení), ale i o té pokutě téměř dva miliony korun. Je namístě o tom vést diskusi, protože myslím, že došlo ke zneužití pravomocí prezidenta," uvedla. Necelé dva miliony na základě rozsudku podle ní nyní nikdo nezaplatí, což znamená poškození zájmů České republiky.

Za nepochopitelný považuje Zemanův krok ministr dopravy Martin Kupka (ODS). "Je to plivnutí do tváře společnosti," konstatoval. Vláda musí svou reakci podle něj pečlivě probrat. "Ten krok nemá fungovat jako stejně nízká reakce, jakou předvedl prezident Zeman," míní. Reakce podle něj nesmí být "klukovinou".

Podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) už se rozpočet Hradu krátil dost, výrazně víc oproti jiným kapitolám. "Jsou tam památkově chráněné budovy, věci, které potřebují investice. Kvůli tomu, že se prezident chová tak, jak se chová, nemůže trpět to, že se peníze nedostanou do těch věcí, které je potřebují," řekl.

Jurečka po zasedání kabinetu doplnil, že debata o milosti Balákovi dnes na programu vlády nebyla. Blažek podle něj pouze krátce informoval o své úterní, dva týdny plánované schůzce se Zemanem, na které se o milosti dozvěděl. Jurečka je připraven na debatu o možných legislativních úpravách, byť není příznivcem takových kroků i kvůli rozhodnutí prezidenta, které považuje za bezprecedentní.

Rozpočet prezidentské kanceláře patří mezi takzvané chráněné kapitoly, jejichž základní parametry schvaluje sněmovní rozpočtový výbor. Letos odebral prezidentské kanceláři proti původnímu rozpočtu kvůli úsporám 22 milionů korun. Hradní kancelář měla letos hospodařit s 420,1 milionu korun, nově bude mít k dispozici 398,4 milionu korun. Původní návrh zhruba odpovídal rozpočtu v předchozím roce.

Ústavní právník by u milosti zvážil kontrasignaci premiérem

Ústavní právník Jan Kudrna by zvážil podřízení práva na udělování milostí prezidentem kontrasignaci, tedy spolupodpisu předsedy vlády. Kontrasignace by mohla omezit případy milostí pro lidi, kteří mají přímé vazby na prezidenta. Řekl to dnes ČTK v souvislosti s rozhodnutím prezidenta Miloše Zemana o omilostnění jeho podřízeného, šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka.

Nutnost souhlasu premiéra Kudrna zdůvodnil tím, že udělení milosti Balákovi není prvním kontroverzním rozhodnutím českých prezidentů. Připomněl například sporné milosti od bývalých prezidentů Václava Klause a Václava Havla pro podnikatele Tomáše Malinu, odsouzeného za stomilionový podvod s pohonnými hmotami, Martina Odložila, syna olympioniků Věry Čáslavské a Josefa Odložila, který byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody za smrt svého otce, nebo pro Martu Chadimovou obžalovanou v restituční kauze týkající se majetku premonstrátského kláštera na Strahově.

Čím méně milostí se podle Kudrny uděluje, tím více vynikají kontroverzní případy. Sporné milosti podle něj udílí i například prezidenti Spojených států při odchodech z funkce. V řádově stovkách rozhodnutích je sporných ale jen několik. Zeman dosud omilostnil dvě desítky odsouzených, pozornost kromě Baláka vyvolala také milost pro Jiřího Kajínka, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu, nebo pro podnikatele Pavla Podroužka, jenž pokračoval v podnikání i po omilostnění, i když rozhodnutí prezident zdůvodnil jeho vážným zdravotním stavem.

Institut milosti má podle Kudrny své místo v právním řádu a nerušil by ho. Systém trestní spravedlnosti označil za velmi přísný a tvrdý. "Takový ze své podstaty má být, ale na druhou stranu si myslím, že je dobře, když v něm zůstane určitý institut naděje, ke kterému se odsouzení mohou upínat," podotkl. U některých odsouzených to podle něj může vést ke snaze o nápravu nebo o lepší chování, aby měli šanci milost získat. "I když nepochybuju o tom, že řada odsouzených k žádosti o milost přistoupí bez jakékoliv snahy o svou nápravu. Ale myslím si, že vždy je dobré, když v jakkoli tvrdém systému existuje ještě naděje, že z něj existuje nějaké východisko," dodal.

Soudce považuje odůvodnění milosti pro Baláka za diletantské

Odůvodnění milosti udělené prezidentem Milošem Zemanem šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi je diletantské a nepravdivé. Zeman jen opakuje to, co říkal odsouzený, řekl Deníku N soudce Petr Sedlařík, který v kauze u kladenského okresního soudu vynesl prvoinstanční rozsudek. Krajský soud v Praze jej potvrdil a Balák byl pravomocně odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit měl též 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Milost se týká všech částí uloženého trestu.

Podle Sedlaříka Zeman nepodryje nezávislost justice, ale podrývá důvěru v akty ústavních činitelů. Balákova funkce podle soudce výrok o trestu ovlivnila, ale zcela jinak, než prezentovala Kancelář prezidenta republiky v odůvodnění milosti. "V trestním zákoníku je výslovně uvedeno, že když někdo zneužije pro páchání trestné činnosti své postavení a svou pozici, své zaměstnání, je to přitěžující okolnost. Nikoli polehčující," uvedl Sedlařík. Zeman podle něj odůvodnění milosti vysvětluje něčím, co není pravda.

Sedlařík zmínil, že není příznivcem exemplárních trestů a nemyslí si, že by měly být ukládány. "Tento trest nebyl exemplární. Byly v něm splněné všechny podmínky pro to, aby byl panu Balákovi udělen nepodmíněný trest odnětí svobody, protože převaha přitěžujících okolností byla zásadní," vysvětlil soudce. Přitěžující okolností podle něj bylo třeba to, že se pachatel trestné činnosti dopustil v exponované pozici. Druhou přitěžující okolností bylo to, že peníze odtékaly od daňových poplatníků prostřednictvím Kanceláře prezidenta republiky.

Soudce také poukázal na signál, který milost pro Baláka vysílá veřejnosti. "Teď je problém vysvětlovat, proč je na tom někdo, kdo je ve stejném postavení, lépe, protože zná někoho lepšího. To je na celé věci nejsmutnější," doplnil Sedlařík.

Soudce zdůraznil, že prezident má právo udělit milost. "Na druhou stranu odůvodnění, které k tomu podal, je spolu s tím, že si ještě ani nemohl přečíst odůvodnění Krajského soudu v Praze, kterého ho zřejmě nezajímalo, poněkud nepřiléhavé," uvedl Sedlařík. Odvolací senát Balákovi pravomocně potvrdil trest minulý čtvrtek. O udělení milosti Zeman podle mluvčího Jiřího Ovčáčka rozhodl v sobotu, tedy dva dny po rozhodnutí soudu.

Prezidentská milost se nelíbí řadě politiků. "Tento typ prezidentské milosti zpochybňuje její místo v našem právním systému. Omilostnit blízkého spolupracovníka odsouzeného za ekonomický delikt je ukázkou protekcionismu a selektivního přístupu. Zarážející je i rychlost, s jakou byla milost udělena," reagoval na twitteru předseda STAN Vít Rakušan.

"Udělením milosti ing. Balákovi a zvláště zdůvodněním tohoto rozhodnutí prezidentem dostala spravedlnost těžce na frak. Další v řadě čekatelů je Babiš. Proto se v klidu fotí se zajíčky. Spojenectví lumpů a mafie," napsala senátorka za ODS Miroslava Němcová.

"To odůvodnění hradu je neskutečná hovadina. Když někdo kradl, je jedno, zda byl z hradu, obory nebo podhradí. Jen si říkám, zda Balákova milost patřila pouze Balákovi, nebo tím Miloš omilostnil také sebe a kluky kolem," napsal lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

"Z dnešní milosti pana prezidenta nemám vůbec dobrý pocit. Za mě je to velmi nešťastné rozhodnutí a jsem přesvědčený, že se nebude líbit ani lidem. Prezident má sice na takové rozhodnutí právo, ale nevrhá to dobrý dojem na prezidentský úřad a podrývá to i důvěru ve spravedlnost," uvedl expremiér Andrej Babiš (ANO)

"Pokud si někdo myslel, že se Zeman změnil, když odsoudil Putina, tak se hluboce mýlil. Je to pořád stejný Miloš Zeman, ohýbající pravidla tak, aby z toho měl největší prospěch on a jeho okolí. O dobro našeho státu mu nikdy nešlo. Je to ostuda a hanba České republiky," napsal lidovecký poslanec Jan Bartošek.

Témata:  Pražský Hrad Miloš Zeman Helena Langšádlová

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy