Plán společného jednání v Kyjevě ukrajinská vláda zveřejnila předtím, než se stalo hlavní město Ukrajiny opět terčem ruského bombardování. Přípravou cesty se v úterý zabývala Bezpečnostní rada státu.

Na dotaz, zda vláda čeká další příliv uprchlíků z Ukrajiny, Stanjura odpověděl, že s pojmy je třeba pracovat velmi opatrně. "Ti lidé utíkají před válkou," uvedl a dodal, že téma s resortními kolegy čeští ministři intenzivně projednávají a učiní tak i osobně. Zdůraznil, že přáním Česka je, aby byli Ukrajinci ve válce úspěšní, a nemuseli tak ze své vlasti utíkat. K tomu podle Stanjury směřuje i pomoc Česka a dalších zemí, do konce roku podle něj odejde ještě ve výši tří miliard korun.

Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu do úterý český stát udělil 448.206 dočasných víz. Víza jejich držitelům umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Ministerstvo financí minulý týden uvedlo, že stát vydal na zvládání uprchlické vlny do konce září 13,9 miliardy, samosprávy utratily do konce července tři miliardy. Podle Stanjury budou náklady za celý rok pravděpodobně nižší než původně odhadovaných 25 miliard korun. Největší položku v nákladech tvoří sociální dávky, na kterých Česko vyplatilo sedm miliard korun. Výdaje na zdravotnictví spojené s ukrajinskými uprchlíky činily 3,5 miliardy korun a náklady na ubytování 2,4 miliardy korun.