Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda je podle šéfa ANO Babiše "totálně impotentní" v řešení inflace

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Vláda je podle předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše absolutně neschopná snížit inflaci. Měla by vyvlastnit polostátní společnost ČEZ, řekl dnes ve Sněmovně bývalý předseda vlády v dalším projevu, jehož cílem je alespoň oddálit schvalování sporné vládní novely o omezení růstu penzí. Babiš zopakoval, že jediným receptem na snížení inflace je zastropování cen elektřiny, k čemuž vyzýval už před rokem. Náklady by podle expremiérových představ měl zaplatit ČEZ.

Babišovo dnešní vystoupení trvalo zhruba 2,5 hodiny.

"Vy jste totálně impotentní řešit tu inflaci," vzkázal kabinetu Babiš. Vytkl mu také to, že nezvyšuje mzdy, aby se jejich poměr k důchodům nesnižoval. "Řešení je jednoduché. Navyšte ty platy lidem," uvedl expremiér. Po hodině a deseti minutách vlastního vystoupení Babiš stejně jako uplynulou noc pokračoval v předčítání projevů svých stranických kolegů, kteří je nemohli přednést ve zrušené obecné rozpravě.

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil vystoupení šéfa ANO za "recyklující se projev" plný zavádějících a chybných čísel. Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) obsahoval Babišův projev "nepravdy, polopravdy a úplné lži" a patřil k těm, které se do nekonečna opakují, rozdělují společnost a porušují limity demokratického fungování. Babiše se zastali jeho spolustraníci. "Zameťte si před vlastním prahem, za vlastním taky," vybídla koalici předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Jana Mračková Vildumetzová (ANO) neúspěšně navrhovala přerušit projednávání do 20. března nebo alespoň do úterý 7. března, což by včasné schválení novely ohrozilo.

Babiš poněkud modifikoval svůj středeční příslib zorganizovat demonstraci důchodců, pokud koalice prosadí nižší červnový růst penzí. "Dělat demonstrace a svážet autobusy není úplně ...," uvedl Babiš v nedokončené větě. Řekl také, že demonstrací formou shromáždění je ohlášeno už mnoho. Podle Babiše by se dalo protestovat tak, že v "jeden den večer všichni důchodci vypnou elektřinu a zhasnou na nějakou dobu". "Já to ještě nějak promyslím a dám vám vědět," slíbil předseda minulé vlády.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu klesla v loňském roce v ČR takzvaná čistá spotřeba elektřiny, která je očištěná o vlastní spotřebu na výrobu elektřiny, ztráty a spotřebu elektřiny na přečerpávání o 3,9 procenta na 60,4 terawatthodiny (TWh). Maloodběr obyvatelstva, který tvoří domácnosti včetně seniorů, tvořil zhruba čtvrtinu - 15,7 TWh. Největší odběr mají podniky a firmy, když velkoodběr z hladiny vysokého napětí loni činil asi 23 TWh.

Expremiér ve vystoupení opakovaně kritizoval nejen politiku současné vlády, ale také Českou národní banku a média. "Já myslím, že neobstruuju. Já mluvím k věci, já mluvím čísla," dodal předseda ANO k tomu, že se svým dalším obšírným vystoupením snaží jen oddálit schvalování vládní novely. Stejně jako ve čtvrtek mluvil o zavádění nové totality. "Tady každou chvíli se něco mění, vy si měníte zákony, jak chcete, takže peklo," řekl ve vystoupení.

Babiš podle očekávání chválil své kroky ve funkci premiéra i ministra financí a vypočítával, komu všemu pomohl on, jeho vláda nebo také nadační fond holdingu Agrofert, který miliardář musel převést do svěřenských fondů. Babiš se kriticky vyjadřoval k plánu současné "vlády národní tragédie" na odklon od uhlí už v roce 2033. Posteskl si, že Richard Brabec (ANO) "taky ozeleněl trošku" při vedení ministerstva životního prostředí, ač dříve stál v čele chemického podniku.

Témata:  vláda ČR Andrej Babiš

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy