reklama

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti), který nominaci ve výboru představil, ČTK sdělil, že vláda projedná návrh na Kintrovo jmenování příští týden s účinností od července.

Zákon o kybernetické bezpečnosti uvádí, že ředitele NÚKIB jmenuje vláda po projednání ve sněmovním výboru příslušném ve věcech bezpečnosti. Bezpečnostní výbor přijal hlasy všech 15 přítomných členů usnesení, v němž uvedl, že návrh na Kinterovo jmenování projednal, a poděkoval Řehkovi za práci v čele úřadu.

"Jde o zkušeného a respektovaného odborníka," řekl členům výboru k navrhovanému kandidátovi Bartoš. Zásadní je podle něho zachování kontinuity a Kintr naváže na Řehkovu práci. Kintr mimo jiné uvedl, že v úřadu nepředpokládá žádné výrazné personální změny.

Nad způsobem Kintrova výběru se pozastavil poslanec opozičního ANO Robert Králíček. Připomněl, že Řehku doporučila v minulém volebním období výběrová komise, v níž byli i zástupci tehdejší opozice. Nyní se žádné výběrové řízení podle Králíčka nekonalo. Kintra pokládá za kandidáta pětikoalice.

Kintr je od září 2019 náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, které zajišťuje například prevenci před kybernetickými hrozbami, řešení kybernetických bezpečnostních incidentů, osvětovou a vzdělávací činnost a spolupráci s národními i mezinárodními organizacemi podílejícími se na zajišťování bezpečnosti kybernetického prostoru. Kintr vystudoval manažerskou informatiku a informační management na VUT v Brně. V úřadu, který byl dříve součástí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), působí od roku 2015.

Jako samostatný úřad vznikl NÚKIB v létě 2017. Má na starosti kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech. Zabývá se i neveřejnými službami družicového systému Galileo. Prvním ředitelem úřadu byl někdejší šéf NBÚ Dušan Navrátil.