Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda počítá s propadem daňových příjmů téměř o 100 miliard

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ministerstvo financí v novele letošního státního rozpočtu čeká pokles daňových příjmů o 99,6 miliardy korun proti původně očekávanému výběru. Hlavní podíl na tom má schválený daňový balíček, který připraví státní rozpočet o 87,7 miliardy korun.

Naopak vzrůst by měly příjmy rozpočtu z pojistného na sociální zabezpečení nebo z emisních povolenek. Celkové příjmy se proti původnímu plánu propadnou o 102,7 miliardy, naproti tomu celkové výdaje mají vzrůst o 77,3 miliardy korun. Stojí to v návrhu, který vláda předložila poslancům.

Schodek rozpočtu vláda navrhla zvýšit z původně plánovaných 320 na 500 miliard korun. Protože většinu ze schodku bude vláda financovat vydáním státních dluhopisů, navrhla zvýšit výdaje na obsluhu státního dluhu zhruba o pět miliard korun.

Nejvyšší propad ve výběru daní do rozpočtu očekává MF u daně z příjmů fyzických osob, a to téměř o 76 miliard. Vliv na to bude mít například výplata kompenzačního bonusu, tedy příspěvku podnikatelům a dalším osobám, na jejichž činnost dopadla protiepidemická opatření. Dopad na výběr bude mít také zrušení superhrubé mzdy, které by mělo všechny veřejné rozpočty, nejen ten státní, připravit o 78,5 miliardy korun.

O 450 milionů korun by měly klesnout příjmy ministerstva zahraničních věcí kvůli poklesu příjmů z vízové a konzulární činnosti. Naopak příjmy ministerstva práce z pojistného za sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti se mají zvýšit o 13,4 miliardy korun. Důvodem je podle MF aktualizace makroekonomické prognózy i vyšší objem příjmů v loňském roce.

O 3,5 miliardy korun zvýšilo MF odhad příjmů ministerstva životního prostředí z prodeje emisních povolenek. Zdůvodňuje to hlavně nárůstem jejich ceny. U ministerstva dopravy se snižují příjmy o 25 miliard korun vlivem poklesu příjmů z programu Facilita na podporu oživení a odolnosti. O 43 milionů klesnou í příjmy Úřadu pro civilní letectví, a to kvůli tíživé situaci v letecké dopravě. Ministerstvo kultury by mělo dostat přidáno půl miliardy korun na provoz příspěvkových organizací.

Výdaje ministerstva zdravotnictví se mají zvýšit o osm miliard. Z toho sedm miliard je určeno na objednávky vakcín proti covid-19. Původně vyčleněná částka v loňském roce, která činila 1,925 miliardy korun, už podle MF nestačí. Na projekt Chytrá karanténa se navyšují výdaje o 400 milionů. Dalších 600 milionů je určeno na kompenzaci daňových povinnosti fakultních nemocnic, které se vláda loni rozhodla oddlužit. Nemocnice musely tento příspěvek zaúčtovat do výnosů a tím jim vzrostl i hospodářský výsledek a základ daně.

Novelu státního rozpočtu má Sněmovna projednávat ve čtvrtek ve zkráceném jednání. Už ve středu se jí má zabývat rozpočtový výbor.

Témata:  vláda ČR daně

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2026 20:49

Clooney nařkl Trumpa z válečného zločinu. Bílý dům to herci vrátil i s úroky

Dlouhotrvající slovní válka mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a slavným hercem Georgem Clooneym se opět rozhořela. Clooney zkritizoval politika za jeho výhrůžky Íránu v uplynulých dnech. Bílý dům následně prudce reagoval. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Pavel Novotný

Pavel Novotný byl na ulici napaden politikem z hnutí Stačilo!

Pavel Novotný, bývalý starosta pražských Řeporyjí a nedávno navrátivší se člen ODS, se stal terčem verbálního i fyzického útoku. K incidentu došlo před restaurací v jedné z pražských pasáží, kde na něj počkali dva muži. Podle videozáznamu, který v pátek zaplavil sociální sítě, byl hlavním agresorem Marek Cavali, politik spojený s hnutím Stačilo!, za které v minulosti neúspěšně kandidoval v Ústeckém kraji.