Česko postaví dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany. Vláda okamžitě reagovala na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil předběžné opatření, a podepsala smlouvu na stavbu dvou bloků s jihokorejskou společností KHNP.
"Dnes byla podepsána smlouva o dodávce dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany II na klíč. Umožnilo to rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil předběžné opatření krajského soudu v Brně. Jeden z největších projektů novodobé historie České republiky, jehož cílem je zajistit, aby české domácnosti i česká ekonomika měly jistotu, že budeme mít dostatek energie za přijatelné ceny tak, abychom si zachovali vysokou kvalitu života, prosperitu a zajistili konkurenceschopnost naší ekonomiky," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
Podpisem smlouvy se podle vlády otevírá cesta k zajištění soběstačnosti a energetické bezpečnosti Česka. Realizace projektu má podpořit dlouhodobou konkurenceschopnost českého průmyslu, protože Česká republika bude mít dlouhodobě stabilní a nízkou cenu elektřiny. Podíl českých dodavatelů by měl dosáhnout až 60 %.
"EPC smlouva kterou jsme dnes podepsali je za podmínek výhodných pro Českou republiku. Konkrétně to znamená, že jednotková cena bloku, který společnost KHNP v Dukovanech postaví, odpovídá avizovaným 200 mld. Kč, což znamená výslednou cenu elektřiny méně než 90 eur za megawatthodinu," řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Dodavatel nových jaderných bloků, korejská společnost KHNP, vzešel z náročného výběrového řízení. Ve srovnání s dalšími účastníky tendru nabídl České republice a jejím občanům nejen nejlepší podmínky, ale také nejsilnější záruky, že tyto podmínky dodrží. Proto vláda rozhodla o uzavření smlouvy právě s touto společností.
"V únoru jsme s KHNP v Soulu domluvili jasný postup pro zapojení českého průmyslu. Zhruba 30 % při podpisu, což už máme splněno, s jasným plánem na 60% zapojení do konce výstavby. Nebojím se toho, že by cíle 60 % nemělo být dosaženo. Věřím, že projekt dostavby Dukovan přinese renesanci českého jaderného průmyslu, protože naše firmy získají potřebné reference a know-how. A není to jen o samotném projektu dostavby bloků, české firmy se podílejí na provozu elektrárny nebo budují další infrastrukturu potřebnou pro výstavbu, jako jsou nové silnice, obchvaty, byty a podobně," komentoval ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Aktuálně uzavírané smlouvy s vybraným dodavatelem pro dvojici bloků Elektrárny Dukovany II zahrnují i opci, podle které se Česká republika může v období příštích pěti let rozhodnout, zda pověří téhož dodavatelem také výstavbou dalších dvou bloků v Temelíně. Česko připravuje projekt nového jaderného zdroje prostřednictvím Skupiny ČEZ už od roku 2015.
"Dnes završujeme dlouhodobý proces přípravy budování jaderného zdroje v Dukovanech. Jsem velmi rád, že po transparentním, náročném a férovém výběrovém řízení byl tento proces dokončen a smlouvy byly podepsány," konstatoval generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.
Výstavba nových bloků jaderné elektrárny v Dukovanech započne v roce 2029 a do zkušebního provozu by první blok měl přejít v roce 2036. Výstavba bude mít pro Českou republiku zásadní ekonomické, sociální a energetické přínosy: vedle posílení energetické bezpečnosti významně oživí ekonomiku a vytvoří podmínky pro dlouhodobou prosperitu celého Česka a konkrétně také kraje Vysočina a sousedních regionů.
Témata: Jaderná elektrárna Dukovany, vláda ČR
Související
30. října 2024 13:20
17. července 2024 15:07
31. ledna 2024 17:54
29. března 2023 19:31
30. listopadu 2022 17:33
4. srpna 2022 12:24